Česká mládež promluvila o politice. To jsou čísla! Už vyvolala zděšení a návrh

17.09.2019 9:32

Důraz na životní prostředí a členství v EU či nespokojenost se současnou politickou situací charakterizují v současnosti většinu mladých lidí do 30 let. Polovina jich považuje za problematickou dostupnost bydlení. Ve srovnání se staršími generacemi jsou také většinou tolerantnější k přistěhovalcům. Vyplývá to z průzkumu s názvem Generace svobody, který ve spolupráci s agenturou Median zpracovala iniciativa Svobodný listopad na Univerzitě Karlově. ČTK to sdělili zástupci iniciativy.

Česká mládež promluvila o politice. To jsou čísla! Už vyvolala zděšení a návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé, ilustrační foto
reklama

Průzkum mapoval postoje a názory mladých Čechů narozených po roce 1989. Konal se v druhé polovině srpna a zúčastnilo se ho 1007 lidí ve věku 18 až 30 let.

Anketa

Kdo by byl lepší předseda TOP 09?

hlasovalo: 13201 lidí

Zhruba čtyři pětiny z nich uvedly, že považují za důležitou účast ve volbách. Ta činila ve sněmovních volbách v roce 2017 zhruba 61 procent. Spokojenost se současnou politickou situací vyjádřila desetina mladých oproti 24 procentům Čechů z jiného letošního průzkumu, který zahrnoval celou populaci. Lidé do 30 let tak patří ke skeptičtější části obyvatel.

Přibližně tři čtvrtiny mladých v aktuálním průzkumu uvedly, že se obávají ekologické katastrofy. Dvě třetiny této generace také věří tomu, že pokud se sami budou snažit zlepšit své chování, může se životní prostředí zlepšit. „V tomto ohledu jsou o důležitosti a smyslu konání jedince směrem ke globálním změnám přesvědčenější než lidé stejného věku v jiných evropských zemích,“ uvedli autoři průzkumu.

Anketa

Kdybyste si mohli zablokovat veškeré vysílání České televize, a zbavit se tak placení koncesionářského poplatku, využili byste takovou možnost?

95%
5%
hlasovalo: 31828 lidí

Pro 87 procent mladých lidí je velmi důležité mít možnost svobodně cestovat do zahraničí a 70 procent si myslí, že by ČR měla být dál členem EU. Přistěhovalce jako ekonomickou hrozbu vnímá 38 procent mladých respondentů, zatímco v celkové populaci má z těchto důvodů z imigrantů strach kolem 69 procent lidí. Jako problematická se pro mladé jeví dostupnost bydlení. Kolem 55 procent jich uvedlo, že si vlastní byt z finančních důvodů nemůžou dovolit.

I mladá generace se ovšem podle autorů průzkumu rozděluje na několik názorových proudů, které se od sebe podle postojů výrazně liší. Při rozdělení respondentů do čtyř skupin podle jejich odpovědí se ukázalo, že největší skupinu (31 procent) tvoří takzvaní vyloučení skeptici. Tito lidé nepovažují za tolik důležité chodit k volbám a podpořili by odchod Česka z EU. Naopak nejméně je proevropských liberálů, a to zhruba pětina. Názorově blízcí jsou jim také takzvaní angažovaní světoobčané, kterých je asi čtvrtina. V obou těchto skupinách jsou hlavně voliči Pirátů a TOP 09, podporují členství v EU, jsou otevření vůči cizincům a nespokojení s politickou situací v ČR. Čtvrtinu pak tvoří převážně voliči ANO, kteří jsou spokojení se současnou politikou, spíše odmítají přistěhovalce, ale jsou pro setrvání v EU.

K průzkumu se na webu Info.cz vyjádřil také komentátor Martin Schmarcz. Podle jeho slov musí pravice zahájit frontální útok na mladé, neboť jinak jí definitivně ujede vlak. 

„Kolem dvou pětin seniorů (skupina 65+) preferuje ANO a obdobný počet mladých do třiceti let Piráty. Oslovit onen milion důchodců, kteří v Andreji Babišovi vidí spasitele i dárce penzí, a dalších zhruba 600 tisíc, jež jsou věrní komunistům či vidí záchranu před migranty v Okamurovi, bude velmi těžké. Pokud ne nemožné. Ale na mladé by tradiční pravicová politika, zaměřená na aktivní občany a obranu svobody, fungovat mohla a měla,“ míní Schmarcz.

Následně poukazuje právě na průzkum s názvem Generace svobody, který dle jeho slov ukazuje odlišné priority mladých od priorit seniorů. „Mladí mají tři hlavní zájmy: čistou přírodu (ekologické katastrofy se obávají tři čtvrtiny z nich), dostupné bydlení (55 % říká, že si ho dnes nemohou dovolit) a perspektivu Česka v EU (70 % si v ní přeje zůstat). Naopak migrantů se bojí jen 38 % mladých (v celé populaci je to 69 %),“ podotkl a poukázal i na to, že mladí považují za důležité chodit ke všem volbám a jsou také daleko více nespokojeni s politickou situací než celá populace.

„Polistopadová generace je tedy proevropská, je pro ni důležité využít svůj voličský hlas, záleží jim na životním prostředí, trápí je nedostupnost bydlení a spíše než migranti jim vadí poměry na Hradě, ve vládě a v Parlamentu. Oslovit ji by pro pravici vůbec nemuselo (a snad ani nemělo) být neřešitelné,“ míní Schmarcz, což podle jeho slov není nic v rozporu s hodnotami středopravých stran.

„Naopak, ke všem třem otázkám lze přistoupit aktivně, s respektem k lidské svobodě a s vědomím odpovědnosti za svůj život, za svou zemi, za planetu. Ale ještě důležitější než samotný program je obrovská touha mladých po změně. Zatím ji nejlépe umí podchytit Piráti. Pokud se do toho pravice rázně nevloží, pak vládní expres pojede ze stanice ‚ANO‘ rovnou do stanice ‚Pirátská‘ a ‚Pravicovou‘ jen prosviští,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…