Česká republika je kvůli běžencům připravena chránit hranice v Maďarsku

2. 10. 2015 19:24

Česká republika je připravena vyslat do Maďarska k ochraně schengenské hranice přes sto vojáků a policistů, podle informací ČTK by jich mohlo být celkem až 200. Několik stovek příslušníků bezpečnostních sborů by v rámci společné akce Visegrádské skupiny (V4) mohlo poskytnout také Slovensko a Polsko. O zpřísnění režimu na hranicích se hovoří i v Německu, bavorský ministr financí Markus Söder dokonce nevylučuje vybudování plotů, což ale zemský premiér Horst Seehofer odmítá. V září do Evropy přes Středozemní moře připlulo asi 168.000 běženců, což je měsíční rekord.

Česká republika je kvůli běžencům připravena chránit hranice v Maďarsku
Foto: Peter Števkov
Popisek: Maďarská policie a fotbaloví Ultras

V německých ubytovnách pro běžence, které jsou přeplněné, roste napětí. "Hrozí nebezpečí, že se situace nejen na hranicích, ale také v ubytovnách pro uprchlíky vymkne kontrole," řekl předseda policejních odborů Reiner Wendt deníku Bild. "Podle našich poznatků dochází bohužel na mnoha místech, nejen v Kasselu a v Hamburku, téměř denně k cíleným a dobře připraveným násilným konfliktům kvůli etnické nebo náboženské příslušnosti," uvedl. 

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére přiznává, že přeplněné ubytovny představují problém, země ale podle něj nyní nemá možnosti, jak situaci řešit. Kritizoval také chování některých běženců, kteří se domnívají, že se mohou sami kamkoli přestěhovat. 

Konflikty mezi uprchlíky kvůli rozdílnosti kultur či náboženství se běžně stávají i v českých uprchlických zařízeních. Dosud ale nedošlo k žádnému vážnému zranění. 

Chování běženců kritizuje především Maďarsko, kterým od začátku roku prošlo téměř 300.000 uprchlíků. Náměstek ředitele maďarského imigračního úřadu Árpád Kiss dnes televizní stanici M1 řekl, že běženci letos podali úřadům 175.942 žádostí o azyl, ačkoli poté zemi v drtivé většině případů opustili. 

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes vytkl Spojeným státům a dalším zemím včetně bohatých arabských států, že nepřijímají více uprchlíků. Dodal také, že většinu migrantů tvoří mladící připomínající spíše armádu. 

Maďarsko mezitím dál posiluje ochranu svých hranic stavbou plotu na chorvatském pomezí; na hranicích se Srbskem již byla bariéra dokončena. Ve čtvrtek Budapešť oznámila, že premiér Orbán podniká diplomatické kroky, jejichž cílem je společná ochrana hranic zemí V4. 

"Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4," uvedl dnes na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka. Ministr vnitra Milan Chovanec následně sdělil, že Maďaři požádali Česko o nasazení policistů, vojáků a techniky. Chovanec bude s ostatními ministry vnitra V4 o požadavku jednat 8. října v Lucemburku. 

V případě dohody je podle Chovance vyslání vojáků a policistů otázkou zhruba 14 dnů. "Myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé," dodal s tím, že počet policistů a vojáků celkově přesáhne stovku. Informace ČTK udávají, že by se konečný počet mohl přiblížit až ke dvěma stovkám. 

Počet uprchlíků, kteří míří do Evropy, se nesnižuje. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes uvedl, že v září přišlo přes Středozemní moře 168.000 běženců, co je pětinásobek oproti loňskému září. Kvůli nepolevující migrační vlně nově zvýšily odhady počtu žádostí o azyl severské státy: Norsko čeká až 20.000 lidí, Finsko 50.000 a Švédsko možná přes 90.000 lidí. Ve Švédsku prý zcela jistě padne rekord 84.000 žadatelů o azyl z roku 1992. 

Kvůli uprchlické krizi od 15. září nejezdí vlaky po hlavní trati mezi Bavorskem a rakouským Salcburkem. Výluka na žádost německých úřadů potrvá nejméně do 12. října.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Požár Notre-Dame odhalil jednu závažnou věc, uvažuje Zdeněk Zbořil

8:45 Požár Notre-Dame odhalil jednu závažnou věc, uvažuje Zdeněk Zbořil

Politolog Zdeněk Zbořil na serveru První zprávy.cz okomentoval požár slavné katedrály Notre-Dame i u…