České deníky komentují znovuzvolení "rozpačitého" Obamy prezidentem USA

08.11.2012 6:06

Barack Obama je přes "rozpačité" výsledky své dosavadní vlády pro voliče čitelnější a spolehlivější, komentují české deníky úterní znovuzvolení kandidáta demokratů prezidentem USA. Jeho republikánský protikandidát Mitt Romney sice podle tisku správně sázel na nespokojenost lidí s Obamovým působením v čele země, ale nenabídl lepší alternativu.

České deníky komentují znovuzvolení "rozpačitého" Obamy prezidentem USA
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Obama při porovnání počtu hlasů odevzdaných voliči dosáhl jen poměrně malého náskoku před Romneym, ale to v americkém systému není rozhodující. Získal potřebnou většinu sboru volitelů, kteří volbu v prosinci formálně potvrdí, a zajistil si tak druhý čtyřletý mandát.

Rozpačité působení Baracka Obamy

"Obama sice obhájil prezidentský úřad, ovšem jako první prezident v historii Spojených států vstupuje do druhého funkčního období se ziskem menším, než se kterým získal úřad poprvé," píše komentátor Hospodářských novin (HN). "Historický nástup prvního černocha do Bílého domu byl spojen s mnoha nadějemi. Jeho výsledky však byly často rozpačité," píše se v komentáři Mladé fronty Dnes (MfD). "Obamovu hospodářskou politiku nelze označit za úspěšnou. Za jeho vlády USA klesly v mezinárodních žebříčcích konkurenceschopnosti," hodnotí dosavadní působení amerického prezidenta komentátor Lidových novin (LN).

A Romney podle komentářů v českých denících sázel právě na to, že američtí voliči nebudou s uplynulými čtyřmi lety Obamovy vlády spokojeni. Přesto dokázal Obama vydřít vítězství.

Podle komentátora LN rozhodovalo částečně složení obyvatelstva USA. Demokrati totiž podle něj vytrvale prosazovali zájmy amerických černochů a body získali i u přistěhovalců, jejichž velkou část tvoří Hispánci. "Kombinace hladu podnikatelů po levných pracovních silách a politického vlivu stávajících imigrantů způsobuje, že vláda se v praxi zdráhá bojovat proti ilegálnímu přistěhovalectví," píše.

Síla Hispánců roste

Odhady uvádějí, že Obamu podpořilo 93 procent černochů a 69 procent Hispánců. "Počet Hispánců v USA roste a roste i jejich politická participace. Demokratické straně to přidává přibližně 1,7 procenta podpory každé čtyři roky a republikány to odsuzuje do role strany budoucí bílé menšiny," doplňuje komentátor LN.

Podle komentáře MfD také Obama přece jen částečně se svou hospodářskou politikou uspěl. "Obamovy intervence sice přinesly další zadlužování státu, ale možná odvrátily hlubší a dlouhodobější hospodářskou krizi," píše MfD.

Především ale podle českého tisku pomohlo Obamovi k vítězství to, že se Romney nepředvedl jako silný a rozhodný kandidát. "A nešlo jen o to, že by si na rozdíl od Obamy nedokázal získat voliče lidsky. Především je totiž nezískal pro svoji vizi - v jednu chvíli radikálně pravicovou, kterou vyplašil středové voliče, jindy zase překvapivě umírněnou, což ovšem jen rozmlžilo, co si skutečně myslí," hodnotí Romneyho komentátor HN.

Podle komentáře MfD je Obama "jako příbuzný, kterého člověk nemusí mít extra rád, ale je to člen rodiny". "A když přijde na věc, je možné se na něj spolehnout," uvádí deník. "Obamou je málokdo nadšen. Je však člověkem, který je svým způsobem čitelný. Nechal zabít Usámu bin Ládina, a když se přiřítila bouře Sandy, byl na svém místě," dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

12:25 „Přijďte si pro mě zas, klidně mě zavřete.“ Hospodský vyhlásil válku vládě. Má otevřeno. A potáhne to výš

Navzdory vládním protiepidemických opatřením majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevře…