České firmy se obávají ruské odvety, sankce by mohly být likvidační

31.07.2014 22:32

Lídři Evropské unie v tomto týdnu schválili tvrdší sankce mířící na ruskou ekonomiku. Zástupci českých podnikatelů se tak obávají možné odvety ze strany Ruské federace, pro některé podniky by mohla být v řádu roku likvidační.

České firmy se obávají ruské odvety, sankce by mohly být likvidační
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Okruh firem a lidí, kteří mají zákaz vstupu na území Evropské unie, se ve středu rozšířil. Stejně tak bylo uvaleno embargo na obchodní transakce se zbraněmi, vyspělými technologiemi, energetikou a na kapitálovém trhu.

Nyní tak panují obavy z ruské odvety, například z toho, že by ruské společnosti přestaly splácet své úvěry. Dalším nebezpečím jsou ušlé příležitosti na ruském trhu. „Firmy skupiny Vae Controls dělají celosvětový byznys a sankce proti Rusku se nás v zásadě nedotýkají. Jde pouze o ztrátu potenciálního trhu. Ta se týká všech firem v Evropě. Vae Controls dnes nemá v Rusku žádnou otevřenou zakázku,“ uvedl pro server iHNed.cz například šéf Vae Controls a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Sankce směřované proti Rusku se brzy projeví i na fungování největšího podniku české armády – opraven LOM Praha. Společnost, kde pracuje osm set zaměstnanců, se specializuje na servis vrtulníků ruské výroby. Embargo se jí tak dotkne v zákazu vývozu vojenského materiálu, který částečně musí vyvážet k dalším pracím do Ruska. Je ale možné, že Rusko zareaguje obdobným zákazem a firma nebude mít dodávku náhradních dílů. „Pro podnik by to v horizontu řekněme jednoho roku mohlo znamenat existenční problém," uvedl státní tajemník Ministerstva obrany Daniel Koštoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…