České jídlo na český stůl? Matěj Stropnický vás překvapí

21.01.2021 6:49

Poslanci ANO, ČSSD, SPD a KSČM schválili zákon, podle kterého mají čeští prodejci od příštího roku prodat alespoň 55 procent českých potravin. Tento podíl má postupně vzrůst až na 73 procent. Tento zákon ještě může tvrdě narazit v EU. A právě to vítá někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický, podle něhož nebude na škodu dostat se s EU do křížku. Sám se pustil do křížku s kolegy z levicových stran a s ekology.

České jídlo na český stůl? Matěj Stropnický vás překvapí
Foto: Repro XTV
Popisek: Bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický
reklama

Sněmovna schválila návrh poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, podle kterého by měly prodejny nad 400 metrů čtverečních od příštího roku prodat povinně alespoň 55 procent českých produktů. Podíl českých potravin má vystoupat dokonce až k 73 procentům.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Pro zákon hlasovalo 66 ze 103 poslanců. Pro byli zákonodárci z hnutí ANO, ČSSD, KSČM, SPD. Přidali se i tři nezařazení poslanci.

Především pravicová opozice namítá, že tento zákon pomůže především velkým firmám, jako Agrofertu, omezí nabídku potravin v obchodech a navíc povede ke zdražení potravin.

Zákon však ještě může smést ze stolu Evropská unie, která může namítnout, že tento zákon jde proti pravidlům svobodného trhu a všechno zarazit. Pak by zákon od 1. ledna 2022 platit nezačal.

Někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický v tom ale nevidí problém, zdá se mu to naopak správné, protože jen tak, že dojde ke sporu s EU, se prý možná v evropském společenství pohnou ledy.

„Že se ČR dostane do konfliktu s právem EU? Dostane, a je to jeden z mála způsobů, jak v EU něco již zavedeného změnit, po schválení by vláda - takto už s mandátem v té věci - měla o změně vyjednávat, další se jistě přidají,“ napsal Stropnický na sociální síti Facebook.

Legislativní úprava má podle Stropnického celou řadu výhod.

To, že se bude týkat jen prodejců s plochou od 400 metrů čtverečních výše, se podle jeho názoru pomůže menším prodejnám, protože ty budou moci zákazníkům předestřít pestřejší nabídku dováženého zboží.

V obecné rovině však považuje za lepší závislost na zahraničních trzích omezit. Uznává sice, že tento zákon pomůže velkým firmám jako je Agrofert Andreje Babiše (ANO), dočasně odloženému ve svěřeneckém fondu předsedy vlády, ale trvá na tom, že zákon pomůže i středním a menším zemědělcům, kteří jsou vystaveni velkému konkurenčnímu tlaku ze zahraničí.

Podle jeho názoru to pomůže také životnému prostředí, protože se nebudou potraviny dovážet přes půl zeměkoule. Ztížit dovozy by sice šlo i jinak, např. velkým zdražením pohonných hmot, ale to by nezbrzdilo jen dovozy potravin ze zahraničí, ale všechny občany, kteří jezdí autem, což by byl podle Stropnického problém.  

Nakonec se Stropnický pustil do křížku s kolegy z levicových stran a s ekology.

„Chápu, že mnoha lidem jsou klima, soběstačnost, plný dálnice kamionů, prachy na opravy těch dálnic, sklady a život českejch zemědělců, ba venkova, ukradený, mně ne, ale někomu holt jo, co mě ale pobuřuje je, když čtu výsměch a hejty na tohle opatření od ekologů, zelenejch a levice, kde v podtextu je: dělejte kurník něco s tím klimatem, ale ne na úkor mýho výběru levnýho zboží na krámě, to si omezovat nenechám!“ rozzlobil se.

Matěj Stronpcký má radost ze zákona od Tomia Okamury

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

22:21 V h*jzlu. Mutace drtí Brazílii, tamní JIP jsou před zhroucením

Česko není aktuálně jedinou zemí, která se potýká s hrozbou kolapsu zdravotnického systému v důsledk…