Ministr Jiří Dienstbier plánuje během června předložit Strategii romské integrace do roku 2020. Ivo Strejček však varuje před pozitivní diskriminací. „Takové návrhy nejsou v politické historii ničím novým. V americké politice jsou, nejpozději od počátku 60. let minulého století, tedy od doby prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona, nazývány politikou afirmativní akce. Přeloženo do češtiny: politikou ‚pozitivní‘ diskriminace,“ píše v textu, který následně publikoval i magazín Petra Hájka Protiproud.
Připomíná zde i historii USA a krok prezidenta Lyndona Johnsona. „Za cenu ohromných finančních nákladů podporoval politiku afirmativních zásahů ve prospěch černošské menšiny v mylné víře, že více vzdělání pro černochy a jejich upřednostňování v zisku práce před ‚bílými‘, povedou ke kultivaci této skupiny a její loajalitě k okolní společnosti. O tom, jak hořce se mýlil, nesvědčí pouze dramatický růst výdajů amerického federálního rozpočtu v sociálních kapitolách, ale také hořící a běsnícími černošskými demonstracemi vyrabovaná americká města, k jejichž potlačení musela být do některých míst povolána Národní garda,“ píše bývalý poslanec Evropského parlamentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan