České svědectví z Ukrajiny: Politici jsou tam na prodej. Klidně vám to přiznávají. A Jaceňuk...

31.08.2015 11:32

Tomáš Fiala je český investiční bankéř, manažer investiční firmy Dragon Capital a předseda Evropské obchodní asociace na Ukrajině s velkou znalostí ukrajinských hospodářských i politických poměrů.

České svědectví z Ukrajiny: Politici jsou tam na prodej. Klidně vám to přiznávají. A Jaceňuk...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Oděse přes její rozervanost visí pouze ukrajinské vlajky

V rozhovoru pro německý deník Spiegel  se Fiala obšírněji vyjádřil k současné situaci v zemi a především k perspektivám ukrajinských reforem pod současným vedením, které tvrdě kritizoval. Rozhovor přetiskl  ukrajinský časopis Novoe Vremja, jehož je Tomáš Fiala spolumajitelem.

Fiala už na začátku letošního roku kritizoval v souvislosti s reformami ukrajinského premiéra Jaceňuka a prezidenta Porošenka a mluvil o tom, že „ryba páchne od hlavy“. Podle Fialy se toto vyjádření týkalo korupce v politické elitě, jak upřesnil v rozhovoru pro Spiegel. „Od té doby se situace o trochu zlepšila. V parlamentu pracuje skupina nových, čistých politiků. Je jich okolo 60 poslanců. Nemají většinu, ale působí velmi efektivně. Zmenšují vliv lobbistů. Kolem třetiny ministerstev má dobré vedení. Na prvním místě ministerstvo financí a infrastruktury.“

Rukojmí starého systému

S bojem proti korupci je na Ukrajině spokojeno jen málo občanů a podle Fialy k reformám v tomto ohledu se na současné Ukrajině přistupuje velmi pomalu. Podle zkušeností z jiných zemí je nutné přistoupit k radikálnímu propouštění úředníků až kolem 90 %, k čemuž ale nedošlo. Víc než rok se budoval Antikorupční úřad, místo aby se zreformovala Generální prokuratura, řekl Fiala. V Generální prokuratuře pracuje celkem 19 000 lidí a namísto boje s korupcí, se úřad korupci sám věnuje. „V 90. letech byly na Ukrajině vlivné mafiánské bandy. Ty ztratily vliv, protože jejich byznys převzali zkorumpovaní úředníci na ministerstvu vnitra a v generální prokuratuře.“

Majdan nevedl k plnému rozchodu se starým systémem také díky lidem, kteří se dostali do čela země po Majdanu. „Vezměte si premiéra Arsenije Jaceňuka. On sám je produktem starého systému. Nepodobá se člověku, který touží po změnách,“ řekl Fiala otevřeně na adresu premiéra země. Podle něj: „Tam, kde měly být státní orgány ořezány o polovinu, si myslí, že stačí 10 procent. On nechápe, proč je nutné radikálně reformovat státní službu. Jaceňuk sám pracoval celý život ve státní službě.“

Nákupy poslaneckých mandátů: cena od 3 do 10 milionů dolarů

„Podle mých informací se místa v parlamentu kupovala za cenu od 3 do 10 milionů dolarů za křeslo. Samozřejmě, že se to na Ukrajině dělo vždycky. Ale věřil jsem, že to po Majdanu skončí,“ vyjádřil se Tomáš Fiala k parlamentním volbám v uplynulém roce. Podle Fialy Porošenkova i Jaceňukova strana postavily „dobré lidi“ do čela kandidátek, ale dále bylo na jejich kandidátkách dost byznysmenů. Za nákupčí mandátů označil Fiala byznysmeny, kteří v parlamentu chtějí lobbovat za svoje zájmy. „Je to pro ně investice,“ shrnul. Porošenko i Jaceňuk v této praxi pokračovali, protože jim umožnila financovat jejich volební kampaně. „Tímto způsobem se stali rukojmími starého systému. Reformátoři se potýkají s problémy: všude se setkávají s lidmi, kteří jím říkají: vaše záměry jsou velkolepé, ale prosím reformujte jinde, ne u mně."

Nakupování mandátů je podle českého investičního bankéře Fialy „na Ukrajině dobře známým faktem, který přiznávají v soukromých rozhovorech obě strany, i nákupčí mandátů i ti, kdo řídí strany. Pokud by Generální prokuratura Ukrajiny byla nezávislá na politickém vlivu, mohla by bez problému vyšetřit tyto skutečnosti.“

Ukrajina je pro Západ „dobrou investicí“

Další, západní pomoc Ukrajině považuje nicméně Tomáš Fiala za „dobrou investici“. Jak dále řekl, „Občana Ukrajiny není nutné přesvědčovat o nutnosti změn. Oni jsou připraveni trpět. Tarify na plyn se zvětšily několikrát, ale nevedlo to k vážným protestům. Kromě toho Ukrajina bude mnoho let závislá na západních věřitelích. To dává zahraničním věřitelům páky vlivu. Peníze se musí dávat jenom výměnou za reformy.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vss

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…