Česko investuje do výstavy Expo 2020 v Dubaji 260 až 310 milionů

07.12.2019 19:15

Základní stavba českého pavilonu pro světovou výstavu Expo, která se uskuteční příští rok v Dubaji, bude dokončena do konce letošního roku. Interiéry budou hotové do konce února, uvádí průběžná zpráva o přípravě české účasti na Expu, kterou v pondělí dostane pro informaci vláda. Světová výstava se uskuteční od října 2020 do dubna 2021, napsala ČTK.

Česko  investuje do výstavy Expo 2020 v Dubaji 260 až 310 milionů
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Česko převzalo pozemek pro svůj pavilon letos v březnu, stavba pavilonu podle návrhu architektonického studia Formosa AA začala v červenci a hlavní ocelová konstrukce byla dokončena na konci srpna. Zpráva pro jednání vlády konstatuje, že práce dodržují harmonogram, byla ale vyčerpána velká část časové rezervy kvůli prodlení při získávání stavebního povolení.

Jádrem národní expozice bude systém S.A.W.E.R vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie. Systém bude mít kapacitu 500 litrů vody denně. Technologie bude do pavilonu instalována v březnu, aby mohla vytvářet vodu pro zavlažování rostlin vysázených kolem pavilonu a zajistit, že do začátku výstavy vyrostou.

Zpráva pro vládu také konstatuje, že do konce listopadu soukromé zdroje poskytly zhruba 70 milionů korun do rozpočtu české účasti na Expu. Celkově rozpočet počítal s účastí soukromých zdrojů v rozsahu 31 až 81 milionů korun. Celkový rozpočet byl navržen v závislosti na příspěvku soukromého sektoru na 260 až 310 milionů korun, hlavní část zdrojů jsou peníze z rozpočtu ministerstva zahraničí a úspory z předchozí světové výstavy Expo 2015.

Expo 2020 potrvá od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Jde o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie. Poprvé je hostitelem arabská země. Organizátoři předpokládají, že ji navštíví 25 milionů lidí, z toho zhruba tři čtvrtiny ze zahraničí. Česko se na výstavě představí v zóně Sustainability (udržitelnost), bude se prezentovat jako země přírody, vědy a inovací.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…