Česko je bráno za arbitra lidských práv. Zatím, varuje Amnesty International

09.11.2014 13:47

Naše země je prý zvenčí brána jako arbitr lidských práv, uvedl bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek v narážce na výroky prezidenta Miloše Zemana v Číně. Zeptali jsme se jedné ze známých českých lidskoprávních organizací, jak tuto otázku, jíž se zabývá dlouhodobě a nepřetržitě, vnímá.

Česko je bráno za arbitra lidských práv. Zatím, varuje Amnesty International
Foto: Radim Panenka
Popisek: Česká a čínská státní vlajka

Anketa

Byla léta 1990-2014 pro naši zemi úspěšná?

12%
88%
hlasovalo: 66563 lidí

Mnohým se zdá Kalouskův výrok přeceňovaný, zejména poté, co se lidskoprávní priorita v posledních dnech přemílala v souvislosti s postojem ke vztahu Číny a Tibetu. Česká pobočka organizace Amnesty International, která je nositelkou Nobelovy ceny míru, ovšem v kontextu aktuálních událostí připomíná, že dlouhodobě apeluje na představitele našeho státu, aby zohledňovali lidská práva při svých bilaterálních jednáních se zahraničními partnery. „I při svém rozhodování v rámci České republiky,“ podotýká Martina Pařízková z české kanceláře Amnesty International, jíž se ParlamentníListy.cz cíleně dotázaly.

Tibet versus Čína. Amnesty hovoří opatrně, leč jasně

Představitelka humanitární instituce zdvihá varovný prst nad tím, co zejména má mnohem větší negativní dopad než jedno z dílčích vulgárních vyjádření prezidenta o kapele Pussy Riot. V jejích slovech zní apel na diplomacii republiky nejen směrem ke státům, které řeší válečné konflikty spojené s utlačováním lidských práv.

„Jsme přesvědčení, že pověst, kterou si Česká republika vybudovala jako zastánce lidských práv, by neměla být obětována například ani vývozu českých zbraní do nestabilních zemí, ani byznysu s Čínou,“ zní její reakce na to, jaké priority by na miskách vah měl – nejen při svých zahraničních návštěvách – uplatňovat čelní reprezentant Česka. Například na jeho slova v České televizi, kdy uvedl, že místo přednášek o lidských právech se máme od Číny začít učit.

Čína je v hledáčku zájmu. Třeba její mučící nástroje

Vztah světové velmoci – Číny – k lidským právům je jedno ze stěžejních témat Amnesty International, která je dobrovolným hnutím lidí z celého světa, jimž není lhostejné porušování lidských práv a chtějí se mu postavit. Proto vedou kampaně, pořádají veřejné akce, zastávají se obětí bezpráví a usilují o systémové změny na úrovni států i mezinárodního společenství. Hnutí staví na principech univerzality a nedělitelnosti lidských práv, mezinárodní solidarity, nestrannosti, nezávislosti a spolehlivém výzkumu. Je nezávislé na vládách, politických stranách, ekonomických subjektech, náboženstvích či ideologiích všeho druhu.

Čínský byznys podle Amnesty International přispívá například k porušování lidských práv v Asii i Africe. Koncem září organizace mimo jiné vyzvala čínské úřady a orgány včetně všech ostatních zemí okamžitě zakázat výrobu a obchod s nebezpečným mučícím zařízením. „V současnosti existuje více než 130 čínských společností zabývajících se výrobou a obchodem s potenciálně nebezpečným vybavením pro vymáhání práva. Před deseti lety jich bylo pouze 28. Některé z přístrojů jsou otevřeně nabízeny těmito společnostmi, včetně obušků s elektrickým proudem, obušků s kovovými hroty a pouty na nohy se závažím, jsou skutečně kruté a nelidské a měly by být okamžitě zakázány,“ uvádí ve svých materiálech česká kancelář hnutí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …