Česko má Bruselu vrátit 22 milionů korun. Prý kvůli Faltýnkovi

21.03.2017 21:41

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací, mimo jiné pro holding Agrofert. ČTK to dnes potvrdila mluvčí fondu Vladimíra Nováková. Sankce navržená unijními orgány podle ní dosahuje 800 428 eur (přibližně 22 milionů Kč). SZIF chce rozhodnutí komise zvrátit. Doufá v to, že Česko nakonec nic platit nebude.

Česko má Bruselu vrátit 22 milionů korun. Prý kvůli Faltýnkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek
reklama

Podle serveru Echo24 unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.

Kromě Faltýnka byli podle EK ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. Vyplývá to z tiskové zprávy SZFI.

Faltýnek nařčení ze střetu zájmů odmítá. „Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada,“ řekl České televizi.

Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit. „Věříme, že ČR nebude muset platit nic,“ řekla mluvčí fondu ČTK.

Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Velebný. Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. „Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na to jsou jiné orgány SZIF,“ uvedl Velebný v tiskové zprávě.

Člen dozorčí rady SZIF Kudela, který byl podle EK rovněž ve střetu zájmů, řekl serveru iHNED.cz, že jako fyzická osoba obdělává deset hektarů a nikdy nežádal o jiné dotace než na plochu. „Pokud je mé působení v SZIF tak zásadním problémem, okamžitě rezignuji,“ řekl Kudela serveru.

Na informaci o sankci kvůli pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). „A. Babiš by měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů, za který může jeho Faltýnek, ANO a Agrofert, platit ČR pokutu 22 mil. korun,“ napsal premiér na Twitter.

Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky (ČSSD) by měl Faltýnek spolu s Agrofertem zvážit zaplacení pokuty z vlastních peněz. „Neexistuje žádný důvod, aby za jejich pochybení platili občané ČR,“ řekl Chvojka novinářům.

Holding Agrofert donedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

7:47 Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

Dneškem končí třicetileté členství Jaroslava Foldyny v ČSSD. Důvody svého odchodu odhalil v intervie…