Česko má po téměř roce velvyslance v Rakousku, stal se jím Sechter

11.11.2013 20:39

Rakouský prezident Heinz Fischer v pondělí převzal pověřovací listiny od nového českého velvyslance v alpské republice Jana Sechtera. Sechter ve funkci nahradil Jana Koukala, který na tomto postu skončil loni v prosinci.

Česko má po téměř roce velvyslance v Rakousku, stal se jím Sechter
Foto: rep
Popisek: Rakouská vlajka

Agentura APA, která o nástupu nového velvyslance informovala, připomněla, že místo bylo rok neobsazeno kvůli sporu někdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a prezidenta Miloše Zemana o to, kdo povede českou ambasádu v Bratislavě.

Jan Sechter dosud vedl český zastupitelský úřad ve Varšavě, kde ho vystřídá Jakub Karfík. Karfík se do polské metropole přesune z Bratislavy, kde české velvyslanectví nově povede Livia Klausová, manželka bývalého českého prezidenta Václava Klause. Českou diplomatickou misi v Německu, které se jako jediné v rámci zemí sousedících s Českem rotace na velvyslaneckých postech nedotkla, vede Rudolf Jindrák.

Termín nástupu Klausové a Karfíka do úřadu prozatím znám není. "Nebude to ale trvat příliš dlouhou dobu," řekl David Frous z tiskového odboru českého Ministerstva zahraničních věcí.

Obměna českých diplomatů v zahraničí se na řadu měsíců zastavila, neboť Schwarzenberg nesouhlasil se jmenováním Klausové velvyslankyní na Slovensku. Zeman pak celý proces zablokoval a odmítal připojit své podpisy pod nezbytné jmenovací dokumenty pro ostatní diplomaty.

Po nástupu úřednického ministra zahraničí Jana Kohouta se situace změnila a Zemanovy návrhy Černínský palác akceptoval. Prezident přestal v létě návrhy na velvyslance blokovat a výměna diplomatů v zahraničí se opět rozběhla.

Česko a Rakousko jsou významnými obchodními a investičními partnery. Vzájemné diplomatické vztahy v minulosti narušily rozdílné názory na jadernou elektrárnu Temelín a poválečné události, v posledních letech se ale atmosféra mezi Prahou a Vídní výrazně zlepšila. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…