Česko-německé vztahy mohou být podle ministrů vzorem pro Evropu

30.01.2017 18:40

Fungování vztahů mezi Českem a Německem může posloužit jako model úspěšné spolupráce i pro další evropské země. Dnes se na tom v Praze shodli český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Podle Zaorálka je důležité, že obě země spolu dokážou mluvit o všech tématech, třebaže se v některých případech v názorech rozcházejí.Zprávu přinesla ČTK.

Česko-německé vztahy mohou být podle ministrů vzorem pro Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Ministři v Praze hodnotili výsledky roku a půl fungování strategického dialogu mezi oběma zeměmi a shodli se, že jeho zahájení znamenalo další zlepšení vzájemných vztahů. „Posunuli jsme bilaterální spolupráci na úroveň modelové středoevropské spolupráce. Je to příklad toho, jak postupovat v současné Evropě, máme-li udržet integrační proces v chodu,“ řekl Zaorálek.

Podle Schmidta je strategický dialog po vzniku Česko-německého diskusního fóra a Česko-německého fondu budoucnosti třetím pilířem vzájemných vztahů. Slouží ke spolupráci na úrovni vlád a doplňuje obě starší iniciativy zaměřené na občanskou společnost. „Můžeme říct, že to je příklad úspěšné spolupráce mezi dvěma evropskými státy, v níž chceme pokračovat. Chceme to ukazovat jako příklad i ostatním evropským zemím,“ řekl Schmidt.

Podle Zaorálka strategický dialog dobře funguje i ve sporných otázkách, jako tomu bylo v případě rozdílného postoje Česka a Německa k řešení migrační krize. „Právě to, že jsme mohli velmi rychle se o této otázce bavit a hledat průsečíky i v případě, kdy nemáme úplně totožný názor,“ řekl Zaorálek. „Dobré sousedské vztahy neznamená, že máte totožné názory, ale že jste se schopni o každém problému bavit,“ dodal.

Ministři se shodli, že strategický dialog mezi Českem a Německem bude pokračovat. Další vyhodnocení jeho výsledků se uskuteční v roce 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí, chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…