Česko se musí přestat ohýbat před Čínou, říká pirátský poslanec Lipavský

07.10.2019 20:10

Pokud Česko chce, aby mu Čína naslouchala, musí se před ní přestat ohýbat a musí začít jednat jako někdo, kdo si respekt zaslouží. Na konferenci o Číně to dnes ve Sněmovně řekl poslanec Jan Lipavský (Piráti). Podle něj je Peking stále aktivnějším mezinárodním hráčem, jeho aktivity v Evropě ale často nejsou v nejlepším zájmů Evropanů.

Česko se musí přestat ohýbat před Čínou, říká pirátský poslanec Lipavský
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)
reklama

„Je třeba hledat způsob, jak s Čínou jednat jako s partnerem, aby se na nás nedívali jako na kolonii,“ řekl Lipavský. Za příklad takového postupu označil loňské varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před výrobky čínských firem Huawei a ZTE, které podle něj ukázalo, že Česko myslí svou kybernetickou bezpečnost vážně. Dalším příkladem je podle něj dnešní rozhodnutí pražské rady o vypovězení smlouvy s Pekingem kvůli ustanovení o respektování politiky jedné Číny.

Čína podle něj nerespektuje lidská práva a Západ to nesmí přehlížet. „Jako Evropané, jako zástupci kultury založené na humanismu, na respektu k lidským právům, máme i zodpovědnost k čínskému lidu,“ řekl. Podle něj je třeba, aby diplomaté Česka i dalších demokratických zemí tlačili na Peking, aby lidská práva dodržoval.

Lipavský zároveň řekl, že není v zájmu Česka omezovat diplomatické vztahy s Čínou. Upozornil, že Čína představuje potenciál, a to nejen v obchodu, ale i v rozvoji nových technologií. Česko by ale mělo usilovat o to, aby v těchto oblastech jednalo s Čínou jako rovnocenný partner.

Náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil na konferenci řekl, že v Evropské unii je vidět postupný posun od naivního vnímání Číny jen jako obchodní příležitosti k realističtějšímu pohledu, kdy je Peking hodnocen jako strategický konkurent. „Čína chce, aby svět fungoval podle pravidel, která sama nastaví,“ řekl. Podle něj je dobře, že se evropský pohled mění, otázkou ale zůstává, zda se tak neděje příliš pozdě.

Postoj Prahy vůči Číně kritizoval mimo jiné prezident Miloš Zeman. V neděli na Frekvenci 1 poznamenal, že Praha má víc než dost problémů, kterými by se měl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zabývat. „Pokud má dojem, že si udělá lacinou popularitu, a to pouze u některých skupin populace, tím, že si bude hrát na nezávislou zahraniční politiku města Prahy, tak si myslím, že dělá chybu a narušuje česko-čínské vztahy,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…