Česko si dnes připomíná památku sokolských obětí. Zeman věnoval Sokolům dar

08.10.2019 13:03

Česko si dnes připomíná Památný den sokolstva, poprvé jako významný den. Je vzpomínkou na noc ze 7. na 8. října 1941, kdy nacisté na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zatkli přes 1500 představitelů sokolské organizace a deportovali je do koncentračních táborů, uvedla ČTK.

Česko si dnes připomíná památku sokolských obětí. Zeman věnoval Sokolům dar
Foto: Archiv
Popisek: Sokol

O několik dní později nacisté Sokol zakázali. Během druhé světové války bylo podle odhadů zavražděno nebo zemřelo v boji asi 5000 sokolů.

V řadě měst se dnes konají pietní akty, výstavy a další akce připomínající osud sokolských obětí v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. Například v Praze bude na budově magistrátu vyvěšena sokolská vlajka a na Pražském hradě se uskuteční slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže. V sídle sokolské organizace v Tyršově domě se odpoledne koná pietní akt a večer bude na Kampě Večer sokolských světel s vypouštěním lodiček se svíčkami na Čertovku.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček prozradil, že prezident Miloš Zeman předal Sokolům dar.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý dne 8. října 2019 na Pražském hradě starostku České obce sokolské Hanu Moučkovou a předal sokolům prapor jako dar prezidenta republiky v Památný den sokolstva,“ napsal na sociální síti Facebook Jiří Ovčáček.

Dar prezidenta Zemana

Brněnští sokolové ocení své kolegy z několika zemí za jejich aktivity ve prospěch české kultury. V bývalé brněnské věznici na Cejlu se uskuteční pietní akt a v několika brněnských ulicích, které jsou pojmenovány po zavražděných sokolech, bude instalována výstava. Na budově radnice a krajského úřadu zavlaje sokolská vlajka a sokolskou vlaječkou budou ozdobeny i všechny tramvaje dopravního podniku.

Sokolská organizace, kterou v únoru 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Za obou světových válek bylo hnutí rozpuštěno. Sokol vadil i komunistickému režimu, který v roce 1952 organizaci zrušil. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1989.

Sokol i nyní patří mezi nejpočetnější občanská sdružení v Česku, má zhruba 160.000 členů a přes tisícovku jednot po celé republice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

22:41 Zeman zklamal Bakalovy novináře. Také ty z ČT, kvůli penězům. „Naprdne“ i Rychetského

„Turecko se podle mého názoru dopustilo válečných zločinů a v každém případě si myslím, že by minimá…