Česko si připomene začátek květnového povstání i osvobození Plzně

05.05.2017 6:11

Česká republika si dnes připomene začátek květnového povstání českého lidu. Pietní akce se budou konat především v Praze na místech, kde před 72 lety povstání začalo. Tedy zejména u budovy Českého rozhlasu, o který povstalci sváděli tvrdé boje s německými jednotkami.

Česko si připomene začátek květnového povstání i osvobození Plzně
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

V Plzni zároveň začnou každoroční Slavnosti svobody, které připomenou osvobození města americkou armádou.

Připomenout oběti obránců rozhlasu si lidé přijdou před sídlo Českého rozhlasu půl hodiny po poledni. Účast na pietě přislíbil například premiér Bohuslav Sobotka nebo předseda Senátu Milan Štěch (oba ČSSD). Další akce se budou konat na Staroměstské radnici nebo třeba u mostu Barikádníků. Oběti druhé světové války a výročí jejího ukončení se bude připomínat třeba i v Jablonci nad Nisou nebo ve Valašském Meziříčí.

V Plzni už od rána začnou Slavnosti svobody, které budou podle očekávání v ulicích sledovat desetitisíce lidí. Radnice na pořádání vynaloží asi pět milionů korun. Ve městě budou od pátku do pondělí dobové vojenské kempy, pietní akty, setkání s veterány, představí se česká i americká armáda. Připraveny jsou koncerty i jízda vojenské historické techniky. Convoy of Liberty, v němž bude na 200 vozidel z druhé světové války, projede Klatovskou třídou v neděli.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…