Česko zatím nebude reagovat na odvolání palestinského velvyslance

16.05.2018 16:43

Česko vzalo na vědomí povolání palestinského velvyslance na konzultace a zatím nebude reagovat stejným krokem. ČTK to dnes řekla mluvčí Ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Palestinci odvolali velvyslance z České republiky a dalších tří zemí EU, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.

Česko zatím nebude reagovat na odvolání palestinského velvyslance
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening na Hradčanském náměstí při příležitosti 70 let od palestinské Nakby. Akce se konala v reakci na oslavu vzniku Izraele na Pražském hradě

„Byli jsme informováni palestinským velvyslanectvím. Bereme to na vědomí,“ řekla ČTK Lagronová. „V tuto chvíli necítíme potřebu přistoupit k recipročnímu kroku,“ dodala. Česko má na palestinském území styčný úřad v Ramalláhu a také honorárního konzula v Betlémě. České zájmy zastupuje rovněž velvyslanectví v Tel Avivu, do jehož působnosti spadají konzulární záležitosti.

Kromě českého velvyslance povolali Palestinci také svého zástupce z Rakouska, Rumunska a Maďarska. Americký zastupitelský úřad v Jeruzalémě byl otevřen v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky usmrtily bezmála 60 lidí.

Kriticky se ke stěhování amerického velvyslanectví chtěla vyjádřit Evropská unie. Česká republika, Maďarsko a Rumunsko ale přípravu společného prohlášení 28 zemí EU zablokovaly. Česká diplomacie to vysvětlila tím, že EU své stanovisko k přesunu ambasády formulovala již loni v prosinci a není třeba se k němu vyjadřovat znovu. Palestinci postup trojice zemí EU odmítli a upozornili na dopad na budoucí vztahy s arabskými zeměmi.

Ostatní státy EU byly vůči americkému postupu kritické. Většina zemí včetně Francie nebo Německa to vyjádřila i tím, že své pozvánky na recepci a otevření úřadu odmítly. Stejně se zachovaly i Rusko nebo Austrálie.

Česká republika v poslední době přistoupila k několika krokům, kterými zdůraznila své dobré vztahy s Izraelem. Prezident Miloš Zeman letos hostil na Pražském hradě recepci k oslavě 70. výročí založení Izraele. Zopakoval tam své přání, aby Česká republika měla ambasádu v Jeruzalémě, nikoliv v Tel Avivu.

Česko chce do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Diplomacie zdůrazňuje, že všechny kroky Česka budou v souladu s postoji EU a OSN ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Také případný přesun české ambasády, o němž mluví Zeman, je podle diplomacie otázkou dalšího vývoje a jednání s partnery.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A co ta naše vlajka? Po smrti vojáka položila novinářka šéfovi armády nečekaný dotaz

10:14 A co ta naše vlajka? Po smrti vojáka položila novinářka šéfovi armády nečekaný dotaz

V Afghánistánu včera došlo k úmrtí dalšího českého vojáka, dva další příslušníci armády byli zraněni…