Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Pivoňka čeká na vízum

23.03.2018 19:55

Vítězslav Pivoňka, který má vést českou ambasádu v Rusku, zatím nenastoupil do úřadu, protože čeká na vízum. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Pivoňka nastupuje do čela velvyslanectví po Vladimíru Remkovi, který z Moskvy odjel v lednu. Česká a ruská diplomacie se v posledních dnech zabývají případem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala. Podle tvrzení ruské strany mohl jed, kterým byl Skripal otráven na území Británie, pocházet z ČR. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že Česko kvůli případu zvažuje vyhoštění některých ruských diplomatů.

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Pivoňka čeká na vízum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

„Pan Pivoňka požádal ruskou stranu o vízum v březnu a ještě ho neobdržel. Pokud se situace nebude vyvíjet jinak, měl by nastoupit v půlce dubna,“ řekla Lagronová k termínu obsazení nejvyššího postu na české ambasádě v Moskvě.

Premiér v demisi Babiš dnes řekl, že Česko sice neuvažuje o stažení velvyslance, ale mohlo by vyhostit některé ruské diplomaty. Babiš, který to uvedl na summitu EU v Bruselu, dodal, že o věci chce v pondělí jednat s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým a případně také s dalšími členy vlády. Informoval rovněž prezidenta Miloše Zemana.

Česká republika má na celém území Ruska 56 zaměstnanců, z nichž 16 jsou akreditovaní diplomaté, řekla ČTK Lagronová. Ruská ambasáda v České republice zaměstnává 122 lidí a diplomatickou akreditaci má 45 z nich, dodala.

Reciproční vyhošťování diplomatů je jedním z důrazných signálů, k nimž státy přistupují při řešení sporů. V případu Skripala s ním začali Britové. Podle nich za otravou bývalého agenta a jeho dcery nervovou látkou vojenského typu stojí Moskva. Británie proto z Londýna vypověděla 23 ruských diplomatů, kteří se podle jejích představitelů zabývali špionáží. Moskva, která britská obvinění odmítá, reagovala vypovězením stejného počtu pracovníků britské ambasády.

Česká republika se již minulý týden postavila za Velkou Británii. Ministr Stropnický i premiér Babiš útok odsoudili a vyjádřili svou solidaritu Londýnu během návštěvy britského ministra pro odchod z EU Davida Davise v Praze.

Dnes v Bruselu Babiš postoj Česka zopakoval. Existuje podle něj „velice vysoká pravděpodobnost“, že za incidentem stojí Rusko. „Z našeho pohledu nemáme důvod Velké Británii nevěřit. Já to vidím jako pozici podpory našeho spojence v rámci NATO a v rámci EU, který nás požádal o to, abychom s ním byli solidární a abychom ho podpořili,“ dodal.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

11:12 Babiš jel jak dráha. O Fialovi padlo něco, co žádný politik nechce slyšet

Andrej Babiš vystoupil v internetové televizi XTV a v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselý…