„Kdykoli se ve světě objeví nějaký problém, migrační krize, bankovní krize, ruská hrozba, ozývá se Evropou z hospod i z médií: ‚Ať s tím Brusel už něco udělá.‘ Obyčejný člověk vnímá, že žije ve světě velkých celků, že vůči Číně, USA, Rusku a jejich nesmírným tlakům si sami nevystačíme. Už ale neví, že Unie k praktickým zásahům často nemá kompetence; ty jí v mnoha aspektech nechtěly dát vlády jejích národních států,“ poznamenal Janyška s otázkami, zda je Evropská unie dostane teď.
Následně si všímá proslovu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předtím předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. „Oba navrhli jako lék další podstatnou integraci; ten první radikální, ten druhý mírnější. Ten první třeba jen některých států, víceméně zakladatelů EHS, ten druhý všech sedmadvaceti. Hlasy tak velkých hráčů musí brát Česko vážně, nejen je odbýt s tím, že my (opět) nesouhlasíme. Přemýšlet strategicky. A otevřít debatu o českém zájmu, o místě České republiky v Unii a Evropě,“ sdělil jasně Janyška. Podle něj se Macronova slova dala vzhledem k odchodu Velké Británie z Evropské unie čekat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef