Český ekonom proti silnější integraci. Dluhy jiných bychom platit neměli

06.04.2013 20:24

Slova Miloše Zemana o tom, že by Česká republika měla být tvrdým jádrem Evropské unie, vyvolala širokou debatu. I předseda ČSSD Sobotka spatřuje lék na současnou krizi v ještě větší integraci a oslabování národních států. Proti tomu se staví ekonom Aleš Michl. Jejich konfrontaci dnes přinesla MfD.

Český ekonom proti silnější integraci. Dluhy jiných bychom platit neměli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Hradě zavlála vlajka EU za účasti Zemana a Barrosa

Ekonom a analytik Raiffeisenbank Aleš Michl větší integraci odmítá. Uvádí, že celá diskuse o integraci se týká dvou otázek. „Zaprvé, při úvahách o zavedení společných daní a dalších integračních krocích je třeba vyřešit otázku, kdo nynější zmatek v Evropské unii zaplatí.“

Druhou otázkou je, jak nastartovat ekonomiky jednotlivých států. Místo módních hesel o silnější integraci Michl navrhuje snížení platů (a uvádí příklad Litvy) a devalvaci měny. „Odejít z eura, zavést slabší měnu a byznys i export se zase rozjedou. Země bude levnější pro turisty. I na tom se dá hodně vydělat.“

Nerezignujme na tržní mechanismy

Podle Michla bychom rozhodně neměli rezignovat na tržní mechanismy. „Řešit krizi tím, že se na ni budou skládat všichni, a ještě si budou spořit bokem na krizi příští, je hluboký omyl. A ještě horší je, že evropské špičky včetně českého prezidenta chtějí rezignovat na tržní mechanismy...“

Opačný postoj zastává předseda ČSSD Sobotka. Považuje za nutnou jak společnou, harmonizovanou měnovou, fiskální, hospodářskou, tak i sociální politiku. Třebaže se nás tak rozsáhlá harmonizace příliš netýká, dokud nepřijmeme euro, měla by ČR aktivně podporovat tyto kroky i dnes.

„Po vstupu do eurozóny se pak situace dramaticky změní – hlubší koordinace našich hospodářských politik se stane nutností, a nikoliv jen prokázáním dobré vůle, že máme zájem pokračovat v evropském projektu,“ píše Sobotka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …