Český eurokomisař: U Evropského účetního dvora máme špatnou pověst

10.02.2012 19:48 | Zprávy

Situace s evropskými dotacemi je vážná. Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor upozornil ministra školství Josefa Dobeš, že Česká republika může reálně přijít o miliardy z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „Projekty, které ministerstvo předložilo, neodpovídají zaměření programu. Musí se vymyslet jiné programy nebo jiné možnosti, jak dotace využít, jinak o peníze přijdeme,“ vysvětlil Štefan Füle, eurokomisař pro rozšiřování a sousedskou politiku.

Český eurokomisař: U Evropského účetního dvora máme špatnou pověst
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

„Ministr Dobeš se s Andorem dohodli na věcech, které je třeba udělat do konce března. Peníze můžeme zachránit, ale situace je velmi vážná. Zatím není nic ztraceno, ale k červené čáře se blížíme hodně rychle,“ upozornil Füle v Interview ČT24.

Česká republika se s dotacemi v Evropské unii nezapsala nejlépe. „Pověst země není dobrá. Evropský účetní dvůr zařadil ČR mezi tři země, které mají největší chybovost v žádání o dotace, a je zde odmítnuto nejvíce programů. Je nám vytýkáno, že řízení a audit programů je nebezpečně blízko a kritizují výběrová řízení,“ dodal Füle.

V centru dění

Nejen kvůli dotacím je Česká republika považována v Evropské unii za potížistu. Česko nepodepsalo fiskální úmluvu a spolu s Velkou Británií se tak stalo jedinou zemí, která pakt odmítla. Eurokomisař Füle tento postoj odsuzuje. „Podepsat smlouvu je jediný způsob, jak bude Česko u toho, když se bude EU bavit o posílení konkurenceschopnosti i o věcech, které se nás bezprostředně týkají. Je mýtus, že se nic nestane, když smlouvu nepodepíšeme, a že se na nás nebudou vztahovat sankce. Na druhou stranu to, že se ČR zatím k smlouvě nepřipojilo, není důvod k panice. Česká delegace prosadila, že se k ní české země mohou připojit kdykoliv později. Tragédií by však bylo, kdyby pokračovaly přestřelky předních politiků přes média a kdyby se naši představitelé nedomluvili,“ upozornil Füle.

Eurokomisař nevěří, že by se Česko mohlo stát neutrální zemí podobně jako Švýcarsko. „Chybí mi k tomu geografická lokalita, historie a odvaha politiků nazývat věci pravým jménem. Je nereálné, aby si desetimilionová země hospodařila sama, navíc i naše banky jsou dceřiné,“ dodal Füle.

Rozhodovat bude Česko

Jedním z argumentů, proč se k smlouvě o rozpočtové kázni nepřipojit je, že Česká republika má rozpočet poměrně vyrovnaný ve srovnání s některými zeměmi eurozóny. „Země eurozóny nehospodaří vždy dobře,“ připustil Füle. „Pakt stability a růstu byl nastaven špatně, je to systémová chyba avšak odstranitelná. Už šest opatření ze září 2010 se snaží chyby napravit. Jde se směrem k větší finanční disciplině,“ řekl Füle a dodal, že ČR se nemusí bát, že by EU zasahovala do našeho rozpočtu. „Pořád bude rozhodovat Česko. Komise nebo členské státy zasáhnou pouze v případě, že se ČR nebude chovat odpovědně. Pak by se věc řešila u Evropského soudního dvoru.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

22:44 Kšeft Leyenové s Pfizerem. Odložte volbu, žádali poslanci. Neprošlo, i českou zásluhou

Ursula von der Leyenová byla zvolena na dalších pět let za předsedkyni Evropské komise. Získala celk…