Český exprezident má nárok na rentu, na vše ale nestačí

03.02.2013 17:25

O zvláštním zákonu, který by upravil postavení prezidenta republiky po odchodu z funkce, se začalo vážně jednat až poté, co v nejvyšší ústavní funkci skončil začátkem února 2003 Václav Havel. Vláda předložila normu poslancům koncem dubna téhož roku a v platnost zákon o zabezpečení prezidenta republiky po skončení funkce vstoupil v únoru 2004.

Český exprezident má nárok na rentu, na vše ale nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Exprezident má podle normy nárok na měsíční rentu ve výši 50.000 korun, vyplácena mu je i paušální náhrada určená zejména na nájem kanceláře a plat asistenta. Český prezident může po odchodu z funkce využívat buď služeb ochranné služby zahrnující vozidlo s řidičem, anebo služebního auta s řidičem či bez něho.

Při odsouzení za úmyslný trestný čin exprezident o rentu přijde

Na rentu i paušál na úhradu výdajů má prezident nárok doživotně, přijít o ni může jen v zákonem přesně vymezených případech. Například pokud by byl znovu zvolen hlavou státu, poslancem a senátorem, stal se členem vlády, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu či soudcem, zasedl v bankovní radě ČNB nebo byl vybrán za ombudsmana. Vedle toho by přišel o výsluhu i v případě odsouzení pro úmyslný trestný čin.

Zatím jediným, kdo rentu pro českého exprezidenta pobíral, byl Václav Havel. Na fungování jeho kanceláře ale vedle peněz ze státního rozpočtu šly i prostředky, které poskytl podnikatel Zdeněk Bakala. Bakalova nadace podporuje i fungování současné Knihovny Václava Havla. Ani Václav Klaus se přitom po odchodu z Hradu nebude spoléhat jen na rentu, chod již fungujícího Institutu Václava Klause pomohl zabezpečit majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner.

Od roku 2011 podléhá prezidentův plat zdanění

Úřadující hlava státu má přitom nárok na zhruba devětkrát více peněz, než prezident bývalý. Miloš Zeman, který se funkce ujme začátkem března, tak bude pobírat měsíční plat 186.300 korun hrubého. Dalších 173.300 korun měsíčně činí podle zákona "víceúčelová paušální náhrada". Stejné částky dostával poslední dva roky i Václav Klaus.

Prezident má dále nárok na ochranu, auto s řidičem, dva telefony, kancelář nebo byt v areálu Pražského hradu. Ze státního rozpočtu jsou hrazeny i ty zahraniční cesty, jež hlavě státu schválí vláda, tedy většinou státní, oficiální či pracovní návštěvy. Například cesty na dovolené si prezident hradí sám. Před dvěma lety také český prezident přišel o jedno privilegium, které se datovalo zpět až do Masarykových časů, od začátku roku 2011 totiž jeho plat podléhá zdanění. Neodvádí se z něj ale zdravotní a sociální pojištění.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

18:40 Fialovy granáty. 1000 dolarů marže? Babišovo výbušné video

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepřestává ve své kritice vlády Petra Fialy (ODS); vzal si na mušku …