Český kuchtík v německém mrazáku? Dnes už ne! Sobotkův úřad za vaše peníze natočil VIDEO a sepsal brožurku, jak dobré je být v EU

21.02.2018 11:32

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se zapojil do akce „Evropa jsi ty“ svým typickým způsobem. Na sociální síti sdílel video, které představuje výhody Evropské unie a rovněž brožuru, která za tímto účelem byla sepsána. Oba propagační materiály zadal Úřad vlády, a protože informace v nich jsou platné k 1. dubnu 2017, je tedy pravděpodobné, že se tak stalo ještě za vlády premiéra Bohuslava Sobotky.

Český kuchtík v německém mrazáku? Dnes už ne! Sobotkův úřad za vaše peníze natočil VIDEO a sepsal brožurku, jak dobré je být v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sjezd Rady seniorů ČR. Na sjezd zavítali mimo jiných i premiér Bohuslav Sobotka a vícepremiér Andrej Babiš

Video ukazuje situaci, odehrávající se v devadesátých letech v německém Mnichově. V restauraci tam pospolu pracují lidé mnoha národností – mezi Indy a dalšími také jeden nespecifikovaný běloch, který loupe žampiony.

Po chvilce všichni v kuchyni zpozorní – do restaurace přišla kontrola z pracovního úřadu. Všichni cizinci se prokáží řádným pracovním povolením, s výjimkou bělocha od žampionů, který nervózně pobíhá po kuchyni a přemýšlí, kam se schová. Nakonec si vybere mrazák, ale i tam je bdělou úřednicí odhalen, načež nasazuje škemravý výraz.

Grafika následně objasňuje, že v devadesátých letech byla v Německu „pracovní povolení u ledu“. „Užívej si možnosti pracovat v EU“, přikazuje následně titulek přes celou obrazovku. Vše posléze doplněno hashtagem „evropajsity“.

Stejně se jmenuje i brožura, kterou Dominik Feri na svém facebooku nasdílel. Dozvíme se, že brožuru vydal Odbor komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky a podpořilo jej české zastoupení Evropské komise.

„Tato brožura vznikla, aby nám připomněla, co vše jsme se vstupem získali. Protože na dobré se rychle zvyká a zapomíná se, že to není úplně samozřejmé,“ píše se hned na úvod.

Hned z titulku první kapitoly se dozvíme, že Unie sice není bezchybná, ale snaží se, aby nám dala to nejlepší. Následuje výklad, že u vzniku Evropské unie v padesátých letech tehdejší Československo bohužel být nemohlo. „Bylo v té době pevně uzavřenou zemí. Panoval zde tvrdý režim zastrašující své odpůrce. Mezitím se ve šťastnější části Evropy utvářela rodina moderních, svobodných a prosperujících států, které spojují společné hodnoty, historie a kultura,“ objasní brožura hned na úvod.

Pak se dozvíme, že idea „návratu do Evropy“ byla podstatným motorem naší transformace, a nyní jsme „pevně ukotveni v této rodině“. „Evropská unie je společenství založené na hodnotách svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, a je tak zárukou jasného ideového ukotvení České republiky,“ dozvíme se dále.

Pak je čtenářům vysvětleno, že díky EU jsme silný hráč, poprvé v historii máme reálnou možnost ovlivňovat světové dění v náš prospěch a vydělávají na tom i podnikatelé v naší otevřené ekonomice.

Druhý titulek vysvětluje kategoricky: K Unii nemáme alternativu. Je vysvětleno, že před EU se v nedávné minulosti objevilo „mnoho nových výzev“, které oslabily její podporu, ale vzápětí je čtenář ujištěn, že těmto výzvám dokážeme čelit.

„Všichni se proto musíme aktivně podílet na tom, aby evropská integrace byla i nadále úspěšným příběhem. Díky tomu bude i naše země úspěšná a zajistíme bezpečnost a prosperitu i pro budoucí generace,“ vzkazují autoři brožury.

Následují čísla. Z Evropské unie jsme prý za dobu našeho členství získali celkem 639 miliard korun, což je následně na výmluvném obrázku přepočteno na 2 430 piv pro každého obyvatele České republiky. „To je, jako kdyby vás Unie zvala každý den na pivo šest let a asi osm měsíců,“ končí přepočet.

V následujících kapitolách, koncipovaných podobným stylem, se například dozvíme, že díky EU můžeme bez hraničních kontrol cestovat do 26 zemí, což je míra svobody, kterou prý nemá nikdo jiný na světě.

Následují osobní svědectví. Například dáma jménem Ilona Paulátová vypovídá, jak jí zahraniční zkušenosti učinily sebevědomější a klidnější, poté o výhodách EU vyprávějí majitelé firmy Klein Automotive. Mimo jiné se chlubí, že mají díky EU schválený projekt, který podpoří rozvoj dovedností pracovníků. Studentka Adéla Kocourková pak vykládá, že nejlepší půlrok svého studia zažila, když vyjela s programem Erasmus na semestr do Německa. A díky EU prý také našla práci jako EURES poradce v Ústí nad Labem.

Pak se ještě dozvíme, jak EU přispěla našemu životnímu prostředí a boji s kriminalitou, a nakonec je čtenářům vysvětleno, že „být členem prestižního klubu se prostě vyplatí“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman zakončil návštěvu Německa drsnou tiskovkou. Tepal novináře i „mentálně zaostalého“ Klvaňu. Došlo ale i na vážná témata

17:55 Prezident Zeman zakončil návštěvu Německa drsnou tiskovkou. Tepal novináře i „mentálně zaostalého“ Klvaňu. Došlo ale i na vážná témata

Prezident Miloš Zeman končí svou návštěvu Německa. U té příležitosti svolal tiskovou konferenci, kde…