Petr Žantovský si povšiml debaty na serveru Lidovky.cz, kterou označuje za bizarní. Vše odstartoval svým racionálním příspěvkem s názvem „Strašidlo dezinformací nesmí likvidovat liberální demokracii. Nebo chceme názorovou monokulturu?“ šéfkomentátor Martin Zvěřina. „Píše o tom, že různé aktivistické skupinky typu Čeští elfové se snaží vyrobit na veřejnosti poměrně značnou paniku tím, že šíří dezinformaci o takzvaných dezinformacích všude kolem nás a stavějí se do pozice subjektu, který je oprávněn, ale nevíme proč, posuzovat, co je a není pravda, co je a není dezinformace,“ popisuje Žantovský. Chválí Zvěřinu za přesný popis stavu věcí. „Ano, nový digitální svět je plný rozmanitých nesmyslů a nebezpečných úskalí, v tom informačním slova smyslu, ale to neznamená, že jsme oprávněni likvidovat svobodu slova jen proto, abychom zabránili šíření takových úskalí,“ dodává mediální analytik a upozorňuje, že takové pravomoci má pouze volená reprezentace, ale v žádném případě ne dobrovolné spolky typu Čeští elfové.
„Opravdu nevíme, kdo to je. Kde se vzali, tu se vzali. Jejich jménem vystupoval Bob Kartous, a když dostal lepší trafiku, tak teď jejich jménem vystupuje jakýsi pan Vít Kučík,“ dostává se Petr Žantovský k osobě autora reakce na článek Martina Zvěřiny a dnešního mluvčího Českých elfů. Článek s názvem „Český elf: Monitorujeme dezinformační kanály. Nepodsouvejte nám konspirační úmysly“ se snaží vyvracet Zvěřinovy teze. Podle mediálního analytika je to však jen snůška antitezí bez jakéhokoliv argumentačního zázemí. „Elfové jsou v Pánovi prstenů parta nositelů pozitivních a očistných vlastností, která bojuje za dobro. Čeští elfové si asi připadají podobně jako ti z Tolkiena, jako spolek dobráků, který nás chrání před zlem,“ glosuje Žantovský. Zmíněné zlo pochází z Ruska a spočívá v tom, že nám říká něco jiného než naše vrchnost. Žantovského mrzí, že Kučík v textu nepřinesl jediný konkrétní příklad, kdy by činnost Českých elfů přinesla pozitivní hmatatelný výsledek.
„V podstatě se většinu svého příspěvku věnuje tomu, že popírá myšlenku, že by Čeští elfové byli za svou činnost odměňováni, a byli tedy na své činnosti motivováni hmotně. Nemyslím, že by Zvěřina něco takového napsal, naznačil, že to vytváří prostředí, kde se podobné skupiny dostávají k veřejným prostředkům za nějakou podobnou prorežimní činnost,“ upřesňuje Žantovský. Takové v uvozovkách občanské iniciativy se tvořily i za minulých režimů. „Leckdy to zakrývá naprosto transparentní politický obsah. Vezměme všechny ty neziskovky jako Evropské hodnoty a tak podobně. Tam nelze ani vteřinu pochybovat o tom, že jsou za tím politické cíle, ačkoli tyhle neziskovky se pochopitelně také podílejí na tom takzvaném boji s dezinformacemi, a když se podíváte do jejich závěrečných zpráv, tak zjistíte, že ty penězotoky tam jdou nejen z toho erárního zdroje, tedy z vlády, ministerstev, krajů, EU, ale také od těch proslavených firem typu Open society fund pana Sorose,“ upozorňuje mediální odborník.
Žantovský prozkoumal i pravdivost přesvědčování ze strany Víta Kučíka o tom, že Čeští elfové jsou dobrovolnická organizace, kterou nikdo neplatí. Podíval se na jejich web a uznává, že je velmi kvalitně zpracovaný. „To taky ale znamená, že zcela jistě není zadarmo. Neumím si představit, že by někdo věnoval takové kvantum času a prostředků na provoz takového webu, nemluvě už vůbec o dalších veřejných aktivitách Českých elfů, mezi které patří různé měsíční reporty tzv. dezinformačních webů a tak podobně,“ pochybuje mediální odborník. Kučík ve svém článku popisuje České elfy a jejich fungování takto: „Čeští elfové jsou neformálním občanským hnutím, které od roku 2018 upozorňuje veřejnost a politickou sféru jednak na fakt nepřátelských zahraničních (rozuměj především ruských) dezinformačních kampaní a jednak fakt, že by se s tím mělo něco dělat. To je v kostce naše poslání a činnost.“ S tím však Žantovský nesouhlasí: „Nic neformálního na nich nevidím. Takové občanské sdružení nebo spolek má být registrován u městského soudu, který vede rejstřík takových spolků, a jejich povinností je dávat každoroční výroční zprávy.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný