Čeští vojáci a policisté převzali ocenění za zahraniční mise

13.12.2019 18:40

Čeští vojáci a policisté sloužící v Mali, Afghánistánu, Bosně a Hercegovině, Egyptě, Iráku a Středoafrické republice dnes převzali ocenění za účast na zahraničních misích. Kromě medaile za službu v zahraničí obdrželi i záslužné kříže, čestné odznaky za zásluhy a věcné dary, napsala ČTK.

Čeští vojáci a policisté převzali ocenění za zahraniční mise
Foto: por. Nikola Hájková
Popisek: Střelby z dlouhých zbraní
reklama

Celkem bylo v Národním památníku na pražském Vítkově oceněno 165 armádních a policejních příslušníků.

Medaile si z dnešního slavnostního ceremoniálu odnesli členové šesti armádních a jedné policejní jednotky. Největší díl oceněných, více než 120, se vrátilo z operace Evropské unie v Mali (EUTM), jejímž hlavním úkolem je výcvik tamní armády. Mezi oceněnými byli i dva příslušníci rakouské a jeden příslušník belgické armády, s nimiž čeští vojáci na této misi spolupracovali.

„Naši vojáci působí v Mali jako jednotka ochrany na základně a velitelství v Bamaku a současně jako jednotka ochrany a doprovodu mentorů na základně Koulikoru,“ řekl brigádní generál Petr Procházka. Dodal, že česká vojenská přítomnost v africké zemi v posledních letech narůstá a v příštím roce vyvrcholí převzetím velení mise.

„Pevně věřím, že malijská armáda s pomocí EU a této mise dosáhne samostatnosti a schopnosti řešit zhoršující se bezpečnostní situaci,“ řekl novinářům velitel českého kontingentu kapitán Marek Krajčík, který v minulosti prošel dvěma misemi v Afghánistánu. „Malijští vojáci jsou nadšení, jsou ochotní spolupracovat, jsou aktivní, postrádají ale výbavu, takže výcvik není vždy takový, jaký bychom si představovali,“ popsal jeden z problémů, s nimiž se čeští vojáci coby instruktoři v Mali potýkají.

Ocenění převzaly i dvě armádní příslušnice, které rok pracovaly ve štábu mise OSN v Mali s názvem MINUSMA, která má za cíl udržovat stabilní bezpečnostní prostředí v zemi. Podobné úkoly plnili tři příslušníci vyslaní českou armádou do mise MINUSCA ve Středoafrické republice.

V rámci této operace působila kapitánka Tereza Hečková, která zde v mezinárodním týmu monitorovala bezpečnostní situaci. Řešení mnohdy vypjatých situací jí pomohlo odhalit vlastní schopnosti. „Za rok (pobytu na misi) jsem byla za rodinou třikrát. Určitě to nestačilo a bylo smutno, nejhorší na tom byl pro mě ten smutek,“ řekla novinářům s malým synem v náručí.

Po třech měsících se z mise na egyptské Sinaji vrátili i členové jednotky s transportním letounem CASA, která má na starosti monitorování hranice mezi Egyptem a Izraelem i přepravu lidí a materiálu. Mezi navrátilci jsou také dva absolventi mise ALTEA v Bosně a Hercegovině a rovněž část členů 12. strážní roty, která do října střežila v Afghánistánu spojeneckou základnu v Bagrámu. Ocenění se dočkala i pětice policistů, kteří se v Bagdádu podíleli na výcviku iráckých kolegů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…