Čeští vojáci vyrazí na cvičení: V Německu budou spolupracovat s Američany

17.4.2018 12:55 odp.

Česká armáda vyšle na další cvičení stovky vojáků. Až 250 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení se bude na podzim připravovat v Německu s tamními kolegy na účast v alianční předsunuté misi v Pobaltí. Do dalšího cvičení v Německu se v říjnu zapojí společně s Američany české speciální síly.

Čeští vojáci vyrazí na cvičení: V Německu budou spolupracovat s Američany
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Jednotka v akci

Změny v letošních plánovaných cvičeních předloží vládě ve středu ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). ČTK to řekl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vláda seznam cvičení na letošní rok schválila na začátku prosince. Materiál počítal se zapojením do 142 cvičení v zahraničí a s konáním 69 cvičení v ČR. Vojáci nově plánují účast na dalších 12 zahraničních cvičení a uspořádání dalších tří v České republice. „Materiál zároveň obsahuje upřesňující informace o 48 již schválených cvičeních s účastí Armády ČR,“ podotkl Fajnor.

Nejvýznamnějším nově plánovaným cvičením je podle něj Creval eFP BG I/2019 Letzlingen, které proběhne letos v listopadu. Zúčastní se ho 250 vojáků 41. mechanizovaného praporu ze 4. brigády rychlého nasazení. S německými vojáky budou cvičit nasazení v misi Enhanced Forward Presence. V jejím rámci aliance rozmístila v reakci na zhoršení vztahů s Ruskem své jednotky v Pobaltí a v Polsku.

Přípravou na nasazení v operacích bude i červencové cvičení Sharp Shooter v Německu, kterého se zúčastní 100 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení. „Za zmínku stojí ještě cvičení Urban v Německu, kde budou na začátku října partnery českých vojáků Američané,“ uvedl Fajnor. Cílem bude příprava čtyřicítky specialistů 601. skupiny speciálních sil. Cvičení bude následně pokračovat i v České republice.

„V Česku přibylo ještě téměř měsíční cvičení Coronat Mask, jehož se v září zúčastní příslušníci ozbrojených sil Německa, Polska a Slovenska,“ dodal Fajnor. Třetím cvičením na území ČR, o němž bude nově vláda zpravena, je cvičení Shining Spur na přelomu července a srpna. Zúčastní se jej spolu s příslušníky 4. brigády rychlého nasazení 80 amerických vojáků a jeho cílem bude rozvoj spolupráce a taktiky mechanizovaných jednotek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

21:02 Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

„Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo ef…