Chápu obavy menších států... Německý kancléř představil novou podobu EU

29.08.2022 16:00 | Zprávy

Trvání na jednomyslnosti v EU je možné, když nejsou nutná rychlá rozhodnutí. Ve svém dnešním projevu na Univerzitě Karlově v Praze to řekl německý kancléř Ofaf Scholz. Podle něj ruská invaze na Ukrajinu situaci změnila. Navrhuje, aby v zahraniční či daňové politice členské státy rozhodovaly kvalifikovanou většinou. Podle spolkového kancléře Německo podporuje další rozšíření sedmadvacítky o západní Balkán, Ukrajinu, Moldavsko a výhledově i Gruzii. Stejně jako kandidátské země bude muset reformami projít i Unie, je přesvědčen Scholz. Píše o tom ČTK, stejně jako o jeho setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Chápu obavy menších států... Německý kancléř představil novou podobu EU
Foto: wikipedia
Popisek: Olaf Scholz

„Trvání na jednomyslnosti rozhodování může fungovat jen v době, která nevyžaduje rychlé rozhodování, to však od ruského útoku na Ukrajinu neplatí,“ uvedl Scholz. Dodal, že obavy menších států ze změny chápe, vyzval k hledání kompromisu.

Podle Scholze se Německo zasazuje o rozšíření Unie o západní Balkán, Ukrajinu, Moldavsko a výhledově Gruzii. Kancléř podotkl, že s 30 či 36 členy bude společenství ale vypadat jinak. „Střed se posouvá směrem na východ. Zvětší se rozdíly mezi státy,“ uvedl Scholz. Zmínil rozdílné hospodářské i sociální podmínky a také politické zájmy. „Tam, kde je dnes vyžadována jednomyslnost, se s každým dalším členským státem zvyšuje riziko, že veto jedné zablokuje všechny ostatní. Navrhl jsem proto, abychom v zahraniční či daňové politice přešli k rozhodování kvalifikovanou většinou,“ řekl kancléř s tím, že změna bude mít důsledky i pro Německo.

Scholz je přesvědčen o tom, že na rozšíření se musí připravovat i sedmadvacítka a po rozšíření se bude v Evropském parlamentu muset nastavit „nová rovnováha“ křesel. V Evropské komisi by podle kancléře měl mít dál každý členský stát svého komisaře či komisařku. Resortů by ale přibývat nemělo, o oblast by se mohli podělit zástupci dvou zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Fiala , Německo , unie , vláda , zahraničí , Scholz

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu

Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …