Chápu vás, bez přílivu uprchlíků byste skončila! pustila se v ČT do expertky na migraci Černochová

17.05.2015 14:31

Česká pošta je moloch, měla by zeštíhlit? Ministr vnitra Milan Chovanec je jasně proti. Poslankyně Jana Černochová kontrovala, že máme přes tři tisíce poboček, zatímco Rakousko jich má 500. Přeli se i o roli české policie. Chovanec se za ni bil „až do roztrhání těla“, ale Černochová si neodpustila otázku, kam zmizeli policisté s velkým P, když máme více policistů než v Německu. Padlo také varování před terorismem a zazněla obava z vln uprchlíků.

Chápu vás, bez přílivu uprchlíků byste skončila! pustila se v ČT do expertky na migraci Černochová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), poslankyně Jana Černochová (ODS) a ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. Debatovali nejen o kvótách pro mimoevropské uprchlíky, ale například také o situaci v České poště.

Pošta je moloch, který pomáhá péči o krajinu

Hned v úvodu se Chovanec vymezil proti ministrovi financí Andreji Babišovi, který mu doporučil, aby poštu předal pod křídla ministra financí, pokud ji sám neumí řídit. Nejprve se nad tím pousmál, ale vzápětí konstatoval, že Českou poštu Andreji Babišovi nepředá. „Role ministra je hlavně v tom, aby vybral dobrý management,“ řekl jasně Chovanec s tím, že Česko chce jít jen stejnou cestou, jakou jdou Belgie či Slovensko, jež zkrátka platí za veřejnou službu, kterou Česká pošta poskytuje. „Je tam jedna jediná změna, dotace z kompenzačního fondu, který nefunguje, nahradí dotace ze státního rozpočtu,“ řekl jasně ministr vnitra. Pokud s tím ministr Babiš radí počkat, měl by si uvědomit, že se musí pohybovat v rámci práva EU a dodržovat zákon.

Pár slov k tomu přidala i Černochová. Česká pošta podle jejího názoru má své vnitřní rezervy. A pokud jde o zavírání poboček, podle jejího názoru je možné, aby se některé pobočky uzavřely a otevřely se na výhodnějších místech. „Mě by hlavně zajímalo, jestli si pan ministr udělal analýzu toho, která služba České pošty je tou nenahraditelnou službou státu,“ obrátila se na ministra s dovětkem, že řadu práce České pošty mohou odvést i jiné subjekty.

Nebylo by prý od věci udělat z České pošty akciovou společnost. „Je třeba si na rovinu říct, že síť 3 250 poboček, když nám vyhláška nařizuje jen 2 100, je veliký luxus. Rakousko, ke kterému máme historicky velmi blízko, jich má 500,“ připomenula. Dnes navíc pošta zaměstnává 33 tisíc lidí, což je velký moloch.

Ministr Chovanec okamžitě přešel do protiútoku. Pošta je prý dobrá k tomu, aby lidé zůstávali na venkově a neodcházeli v obrovském množství do měst, kde nemohou pečovat např. o krajinu. „Paní poslankyně jako pravicová politička říká, že můžeme zavřít pobočky, to je legitimní názor. Jen já jako levicový politik říkám, že to je prostě špatně,“ konstatoval Chovanec.

Černochová prohlásila, že jí jde jen o optimalizaci např. po vzoru srovnatelného Rakouska. „Chce snad vláda dosáhnout i toho, aby se na pobočkách České pošty prodávalo i místopisně označené kuře?“ ptala se politička se smíchem. „Pokud Česká pošta přejde pod ministra financí Andreje Babiše (ANO), tak to ve vší úctě k ministru Babišovi možné je,“ ozval se Moravec. A Černochová se dál usmívala. Nic by však prý neměla proti tomu, kdyby se České poště prodloužila bankovní licence po roce 2017. „Prodloužit smlouvu ČSOB ze zákona prostě nelze,“ vložil se do debaty Chovanec.

Podle Černochové je v obecné rovině nutné uvažovat také o privatizaci různých českých podniků, ale je třeba to důkladně zvažovat.

Máme více policistů než v Německu. A pokud jde o registr smluv...

V závěru tématu Česká pošta z úst ministra Chovance také padlo, že jeho resort bude spravovat registr smluv, pokud na tom bude shoda, ačkoli by sociální demokraté byli raději, kdyby registr smluv spravovalo Ministerstvo financí. A pokud se toto brání, pak tedy Ministerstvo pro místní rozvoj. ANO však podle Chovance přišlo s návrhem, že bude registr spravovat Ministerstvo spravedlnosti, což by vyžadovalo i změnu kompetenčního zákona.

Následně se hosté věnovali možnému nárůstu počtu policistů v Česku. Dnes máme asi 230 občanů na jednoho policistu, což je podle ODS hodně. „Já se nebráním tomu vést diskusi o navýšení počtu policistů, protože se prostředí proměnilo. Na druhou stranu je pravda, že máme na sto občanů ještě více policistů než Německo ... či Švédsko,“ prohlásila Černochová. Pokud jsme sledovali střelbu v Uherském Brodě, tak se tam v průběhu času objevila policistů celá řada, ale kolik z těch policistů s velkým P, kteří si jsou vědomi své přísahy? Že budou chránit spoluobčany i s nasazením vlastního života,“ rozohnila se ve studiu dáma. Nelíbí se jí ani to, že se o případném navyšování počtu policistů jako opoziční politička dozvídá až z Babišových médií.

Musíme se zastat policie, jinak hrozí nárůst teroristických akcí

Chovanec se na prvním místě zastal policistů zasahujících v Uherském Brodě. „Oni si mysleli, že tam jsou živí rukojmí,“ konstatoval ministr s tím, že pod tímto dojmem policie musí postupovat jinak, než kdyby věděla o tom, že šílený střelec nedrží živé rukojmí. „Já bych tu rád řekl, že za posledních několik let máme více než sto mrtvých policistů, a já tady odmítám kritiku policie,“ zdůrazňoval ministr. Jisté pochybnosti však má o nedávném zásahu policie v usedlosti na pražské Cibulce.

Tady se naopak Černochová policistů zastala, protože squateři mohli mít u sebe např. i molotovovy koktejly. Proto se prý policistům vůbec nediví, že dorazili na akci proti squaterům v počtu 120 ochránců zákona. Stejně jasně by se měl za policii postavit i ministr Chovanec. „Za policii se musíme postavit všichni politici napříč politickým spektrem, protože když to neuděláme, tak nám to může přerůst v terorismus,“ varovala Černochová.

Ministr Chovanec ovšem znovu zdůraznil, že za policií stojí, jen chce slyšet, že policie napříště nebude asistovat v dalších kauzách o vyklízení prostor, protože jinak nahradí bezpečnostní agenturu. Rodil by se nám tu prý nebezpečný precedent.

Dnes nám také skončí hokejový šampionát a policie nemůže počítat s tím, že by dostala další peníze na událost, jejíž konání bylo známo dva roky dopředu. Těmito slovy uzavřel policejní téma ministr Chovanec.

Jsem na vládu hrdá, prohlásila Černochová na adresu Babiše, Sobotky a spol.

Ve druhé hodině pořadu došlo také na téma přílivu uprchlíků do Evropy. Je správné stanovit kvóty pro přijetí uprchlíků, jak to požaduje Evropská komise? Ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová se domnívá, že plán s kvótami padne, protože se proti staví i Francie. A co to bude znamenat? „Přerozdělení uprchlíků bude více domlouváno v zákulisí,“ konstatovala. Budou to tedy jakési neformální kvóty. Česká společnost by přitom z přílivu uprchlíků mohla profitovat.

Chovance prý nijak nepřekvapilo, že se Francie postavila proti kvótám. Nesmíme prý také zapomínat na ekonomické migranty z Kosova, jejichž proud rozhodně neslábne. „Chtějí se dostat do Německa nebo Rakouska, kde je štědřejší sociální systém,“ uvedl Chovanec. Faktem však také je, že vlny uprchlíků nezmizí a bude to třeba řešit, jen to nelze dělat kvótami.

„V tom jsem na vládu hrdá,“ pochválila okamžitě Chovance a spol. Černochová. Pokud by na kvóty skutečně došlo, ocitli bychom se prý v roce 1948, kdy nám Sovětský svaz diktoval, jaké občany bychom měli přijmout, jaké musíme „odevzdat“ a tak podobně. Cestu vidí jinde. „V příslušné lokalitě už mohly existovat monitorovací systémy, mohly se tam posílat lodě nebo v krizových zemích stavět tábory. „I když já paní Faltovou chápu, protože je to její byznys plán, bez přílivu uprchlíků by skončila,“ vypálila poslankyně.

Faltová kontrovala, že na vládu rozhodně hrdá není, ale odmítá, že by uprchlíci tvořili základ jejího byznysu. „Je to určitý názor ODS na občanský sektor, já s ním nesouhlasím, ale paní poslankyni asi nepřesvědčím,“ oponovala Faltová. Neziskové společnosti prý suplují stát.

Černochová ale připomenula, že nás péče o uprchlíky stojí desítky milionů korun, které by ovšem bylo možné investovat přímo v krizových oblastech, a pomoci tak mnohem většímu počtu lidí. Faltová ale doplnila, že mnozí lidé např. v Libyi zůstat nemohou, protože jim jde o život.

Chovanec znovu nastolil myšlenku o uspořádání referenda na téma přílivu uprchlíků do ČR, u Černochové se dočkal zastání. „Pokud jde o věci, které nám EU diktuje, jsem jednoznačně pro referendum,“ prohlásila Černochová, která ovšem také připomenula, že europoslanci za ČSSD v Bruselu hlasovali za přijetí kvót.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

21:41 „Ostuda, smutek, hnus“. Martha Issová se pustila do poslanců kvůli manželství

Po rozhodnutí poslanců podpořit návrh, aby stejnopohlavní páry měly většinu práv manželů s tím, že j…