Chce migranty, já ne! Boj o Senát pořádně přitvrdil. Bude křik

07.10.2020 8:54

V šestadvaceti senátních obvodech půjdou voliči k volbám v pátek a v sobotu ještě jednou. Čeká je druhé kolo senátních voleb. Nejinak je tomu i ve Znojmě, kde proti sobě stojí starosta Znojma z ČSSD Jan Grois a Tomáš Třetina, kandidát TOP 09. Grois v kampani rozehrál kartu migrační krize a poté, co vysvětlil proč, se prý od jedné z voliček dozvěděl, že lidé ve Znojmě o TOP 09 nestojí.

Chce migranty, já ne! Boj o Senát pořádně přitvrdil. Bude křik
Foto: jangrois.cz
Popisek: Jan Grois (ČSSD)

Grois se rozhodl zmínit v kampani i migrační krizi. Ve Znojmě se objevily letáky s nadpisem: „Víte, že volbou Třetiny z TOP 09 souhlasíte s přijímáním migrantů na Znojemsku?“ V textu se lze dočíst, že Třetina údajně prosazoval migrační kvóty, které by se týkaly i Česka. Grois toto téma v kampani využívá.

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12940 lidí

Jedna z voliček mu ale řekla, že si tím škodí.

„Honzi, co blbneš s těmi migranty? Jasně že tady jsme všichni proti přijímání migrantů a nikdo je tady nechce. Ale proč to proboha vytahuješ teď? Takového tě neznáme. Hrozně si tím škodíš,“ zaznělo prý z úst kamarádky znojemského starosty.

Rozhodl se proto vysvětlit, proč podle jeho názoru téma migrační krize patří i do těchto senátních voleb.

„Proč jsem vytáhl ty migranty? Co mě to napadlo? Odpověď je jednoduchá. Protože mě znáte. Protože víte, že nikdy nelžu a říkám věci na rovinu. A pravda je taková, že nový znojemský senátor bude v Senátu hodně brzy stát před otázkou, jak se postaví k migrační krizi. A bude muset říkat jasně Ano nebo Ne,“ začal.

Zdůraznil, že v lednu tohoto roku se také zdálo, že koronavirus je jen kdesi daleko v Číně a dnes je situace taková, že jen za úterý v České republice přibylo téměř 4500 nakažených. A s migranty to může být podobné. Dnes ve Znojmě žádní nejsou, ale brzy být mohou. Alespoň podle Groise.

„Koho by před pár lety napadlo, že se mladé holky ve Štrasburku budou bát vzít si minisukně. Absurdní představa. Dnes realita. A problém, který je potřeba vyřešit,“ napsal Grois.

Sporný leták o migraci

A když to své kamarádce vysvětlil takto, prý to pochopila a sdělila mu, že žádnou TOPku lidé nechtějí.

„Aha. To mě vůbec nenapadlo. Já myslela, že jsi chtěl hlasy okamurovců a tak. Když to říkáš takhle, tak už to celé chápu. Jasně. Tak promiň, že jsem otravovala. A držím pěsti. V sobotu to dobře dopadne, uvidíš. Lidi tě mají rádi a žádnou TOPku tady nechtějí,“ řekla podle starosty doslova.

Grois v prvním kole voleb dostal přes 7700 hlasů, Tomáš Třetina přes 9100 hlasů.

Jan Grois promlouvá

Jan Grois promlouvá

Politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně k tomu poznamenal, že Grois vystupuje podobně, jak by mohli vystupovat šéf hnutí ANO Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura, pokud by spolupracovali.

„Kdyby vás zajímalo, jak to vypadá, když ‚Babiš meets Okamura‘, tak doporučuji znojemského starostu, toho času kandidáta do Senátu postupujícího do druhého kola volby,“ napsal politolog.

Miloš Gregor reaguje na starostu Groise

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

14:27 To je byznys: Firma profesora-zavírače vyvařila na covidu. Dost

Skoro každý den se veřejnost dozvídá, kolik přibylo nově pozitivně testovaných a k tomu je třeba tis…