Chceš dávku, tak pracuj. Bojím se v noci Romů, jsem rasista? Hovoří upřímný poslanec ČSSD

03.09.2013 12:57

"Rozpuštěný" poslanec za ČSSD Ladislav Velebný patří k těm politikům, kteří mají s Romy své zkušenosti. Bydlí totiž na Bruntálsku, kde jsou vyloučené lokality. Protiromské protesty, které probíhaly v posledních dnech, odmítá. Nebojí se však hovořit otevřeně.

Chceš dávku, tak pracuj. Bojím se v noci Romů, jsem rasista? Hovoří upřímný poslanec ČSSD
Foto: ČSSD
Popisek: Poslanec Ladislav Velebný

Bývalý poslanec sociální demokracie nedávno na webu ČSSD napsal:  „Příští vláda bude muset pohnout tím, čemu (ne)říkáme romský problém – my máme politicky korektní verzi o nepřizpůsobivých. Mluvme ale o věcech otevřeně,“ vyzval Velebný.

„Většina má nespornou povinnost udělat pro tuto menšinu řadu věcí. Například ji zbavit zločineckých gangů smíšených národností, které inkasují nechutné peníze za předražené bydlení, a to vlastně přímo ze státní pokladny, která vyhazuje v příspěvcích na nájemné stovky milionů a miliardy oknem. Za ty peníze bychom už dávno měli nastavěné na každém druhém rohu státní ubytovny, kde by rodiny v nouzi (bez ohledu na národnost) mohly bydlet za levný peníz. A ještě by to pomohlo zmírajícímu stavebnictví. Takhle cpeme peníze mafiím a jenom zvyšujeme jejich moc. Financovat si organizovaný zločin z veřejných rozpočtů se blíží sebevraždě demokratického státu,“ napsal dále na webu někdejší poslanec, který v nadcházejících volbách do sněmovny bude hájit barvy ČSSD ze sedmého místa její moravskoslezské kandidátky.

Politicky korektní většina to neříká na rovinu

Podle něj by se takových věcí našlo podstatně více, ale ve skutečnosti jsou prý hlavním problémem Romů právě Romové. „Jejich společnost se v posledních letech zcela rozpadla. Tradiční autority přišly o svou moc a ztratily možnost ovlivňovat romské společenství. Moderní svět je pro mladé Romy nepochopitelný, neuchopitelný. Skládá se z diskoték a nejbanálnější popové muziky. Mladí Romové získali dojem, že mají práva, která jsou jim dána, aniž by bylo třeba se o jejich naplnění snažit. Politicky korektní většinová společnost, kde je každá zmínka o extrémní zločinnosti menšiny brána jako důkaz rasismu, ztratila schopnost říkat Romům na rovinu, co si myslí,“ tvrdí exposlanec.

A co si podle něj majorita myslí? „Když potkám v temné ulici po půlnoci tři Vietnamce, nebudu se bát, že mne praští po hlavě. Možná si pomyslím, že jdou přepnout jistič do pěstírny konopí nebo že právě vyložili kamion `čím víc proužků, tím víc Adidas`, ale nebudu se obávat o svoji aktuální osobní bezpečnost. Když ve stejné situaci potkám tři Romy? Když zpomalí a začnou se o mne zajímat, vím s jistotou, že nenastolí otázku existenciálního pocitu při čekání na tramvaj, ani si nepohovoříme o Hegelově pojetí dialektiky, spíše projeví zájem o obsah mé peněženky nebo kvalitu mého mobilu. Jsem kvůli této obavě rasista a xenofob?“ klade si otázku Velebný.

A vzápětí si odpovídá: „Nesmysl. V devíti a půl z deseti takových případů se mi nic nestane. Maximálně si vyslechnu nějakou vtipnou hlášku na téma `more, cígo?`. Ale pravděpodobnost, že to nedopadne z mého pohledu nijak dobře, je velká. Dost velká na to, abych si udělal v hlavě předpokladovou dálnici temná ulice + parta Romů + nikde nikdo + já jsem sám = jde do tuhého. Ale tuhle dálnici máme v hlavě všichni. No jo, romští přátelé, je to tak. Jsme předpojatí, ale jsme předpojatí na základě našich špatných zkušeností s vámi,“ míní exposlanec.

Většinová společnost by se podle jeho slov měla přestat drásat svými domnělými hříchy na menšině. „Je sice fakt, že to s Romy nebereme za dobrý konec, ale to se stává. Romové to – popravdě - berou za ještě horší, dokonce za ten nejhorší. A ve skutečnosti opravdu platí, že každý svého štěstí strůjcem. Což platí pro Čechy stejně jako pro Romy,“ píše také na webu ČSSD.

Proč není averze vůči jiným menšinám?

V reakci pro ParlamentníListy.cz pak doplnil, že na celé situaci mají významný podíl média, pro které jsou třeba protesty proti Romům atraktivním tématem. K samotným demonstracím pak říká: „Nesnáším takovéto protesty, kdy jedna skupina obyvatel protestuje proti druhé. Překvapivé je, že se nevyvolává taková averze vůči Vietnamcům, Moldavcům a různým dalším národnostem, které u nás žijí,“ uvedl.

Agentury mají být pod větší kontrolou státu

Problémem jsou podle něj také instituce zabývající se romskou integrací do společnosti. „Tyto různé agentury, které se mají starat o začleňování, by měly být pod větší kontrolou těch ministerstev, ze kterých čerpají prachy. Mělo by se hlídat, jestli jejich práce odpovídá vynaloženým penězům. Kdyby se to kontrolovalo důsledněji, možná by se ukázalo, že z deseti by stačily třeba jen dvě takové agentury,“ tvrdí Velebný.

Chceš dávku? Musíš pro to něco udělat

Jak také řekl, společnost by se měla k celé problematice postavit následovně: „Chceš dávku, nějaký příspěvek, musíš udělat něco pro obec nebo pro stát – posílat děcko do školy, odpracovat čtyři hodiny týdně… To už bylo zavedeno, tuším, za Nečase, když byl ministrem práce a sociálních věcí. To byly inspirativní věci, které by mohly fungovat,“ uzavřel sociální demokrat s tím, že takováto pravidla musí platit pro všechny, nejen pro Romy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…