Popisuje několik příkladů, kdy žádal jednotlivá ministerstva o informace. Když tak například učinil v případě Ministerstva financí, dostal odpověď, že „poskytnutí požadovaných informací je spojeno s mimořádně rozsáhlým vyhledáváním informací“. To mělo stát 600 korun, protože si tento proces „vyžádá práci jednoho referenta odboru 30 po dobu 2 hodin“.
Jenže server nestihl částku zaplatit, a proto zaslal novou žádost. Jenže tentokrát rezort ihned zaslal přehlednou tabulku s údaji o platech a odměnách, a to aniž by bylo nutné za ni zaplatit. Proč? „Během podání žádostí došlo ze strany jiného žadatele k podání obdobné žádosti, která byla rovněž zpoplatněna. Vzhledem k tomu, že tento žadatel úhradu provedl, byly pak informace ke dni podání Vaší žádosti již fakticky vyhledané a ministerstvo nemuselo vynakládat žádné úsilí, aby je vyhledalo,“ vysvětlil záhadu vedoucí odboru komunikace Radek Ležatka.
Za informace tak platí jen ten, kdo o ně požádá jako první. Ostatní už je získají zadarmo. „Jsme oprávněni požadovat úhradu pouze jednou, a to do té doby, než je kýmkoliv z žadatelů uhrazena. Dalším žadatelům o stejnou informaci je pak již tato informace poskytována bez úhrady,“ podotkl Ležatka.
Nejvíc si naúčtovala za zaslání informací obrana, žádosti přitom vyhověla jen částečně
Server také upozorňuje, že vůbec největší částku si za práci svých podřízených úředníků naúčtoval Martin Stropnický (ANO). „Vzhledem k tomu, že vyhledání a zpracování informací spočívalo v rozsáhlé a časově náročné činnosti, která vyžadovala zvýšenou aktivitu dvou zaměstnanců, vám oznamujeme, že v souladu se zákonem požadujeme úhradu nákladů na mimořádně rozsáhlé vyhledání informací,“ zdůvodnil resort v dopise.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam