Chcete se zbavit potměšilých vymahačů dluhů? Pošlete na ně advokáta

21. 2. 2012 12:15

V posledních letech prosperují v Česku firmy, které se specializují na skupování dluhů a jejich následné vymáhání za pomoci soudů. Dlužník tak začasté zaplatí místo dlužných třiceti korun i patnáct tisíc. Hrozí navíc, že dlužníci mohou být před soud zváni opakovaně, v podstatě do nekonečna, protože to vymahače v podstatě nic nestojí. Přitom proti těmto novodobým žralokům pasoucím po dluzích existuje snadná obrana. Stačí proti nim postavit advokáta.

Chcete se zbavit potměšilých vymahačů dluhů? Pošlete na ně advokáta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Skupování dluhů a jejich následné vymáhání se v Česku stalo velmi lukrativním podnikáním. Pokud se domnělý dlužník neobrátí na advokáta, má proti novodobým „žralokům“ jen malou šanci. Existuje však relativně snadná cesta, jak se před obchodníky s dluhy bránit. Je však třeba obrátit se se žádostí o pomoc na advokáta. Ten může překupníkům dluhů zkazit kšeft.  Informuje o tom server Novinky.cz

Pozor, mohou vás žalovat až do úmoru

Pokud si dlužník vezme advokáta, zajistí si, že nebude přehlédnuta žádná technická náležitost, která by ho mohla připravit o nemalé jmění. Advokát sice může dojít k názoru, že pohledávka obchodníků s dluhy je oprávněná, a pak doporučí klientovi zaplatit, ale často klientovi pomůže obchodníkům uniknout.

„Jestliže si ale dlužník advokáta nevezme, pak vymahačská firma kromě soudního poplatku nic neriskuje, že by tratila. Na soud podá žádost o zpětvzetí žaloby, soud případ zastaví a firmě nic nebrání v tom, aby žalobu po čase podala znovu. Takhle si s člověkem může v podstatě hrát donekonečna. Proti spekulantům je nutné vytáhnout jejich vlastní zbraně,“ řekl Právu právník Rostislav Kovář ze stránek Poradnaveritele.cz.

Každý advokát se podle něho jistě rád ujme takového případu, protože pokud je pohledávka skutečně promlčená, tak se takový případ prakticky nedá prohrát. „V případě uplatnění námitky promlčení lze skutečně pouze ve výjimečných případech tuto námitku zvrátit s tím, že to odporuje dobrým mravům,“ upozornil právník Miloslav Blahovec.

Firmy tlačí na soudce

Za zmínku stojí, že se pomalu mění také náhled soudů na problematiku obchodníků s dluhy. Nikdo nezpochybňuje odvěkou pravdu, že dluhy je třeba splácet, ale soudcům se přestává líbit praxe, při níž musí občan, který opomněl zaplatit např. třicetikorunový poplatek u lékaře, zaplatit až patnáct tisíc korun. V okamžiku, když musí firmy zaplatit patřičné poplatky, dospějí začasté k názoru, že se jim tahanice nevyplatí. Jejich podnikání se tak mění v jakousi ruskou ruletu, ve které záleží na konečném slovu soudu.

Celá situace zašla dokonce už tak daleko, že dvě z firem, které se skupováním dluhů živí, se obrátily na soudce jednoho okresního soudu s dotazem, zda existuje něco, co by soudce přimělo změnit rozhodnutí v případě přiznávání nákladů řízení u bagatelních pohledávek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…