Někteří čeští politici už delší čas útočí na neziskové organizace a tvrdí, že je třeba podívat se na to, za co vydávají peníze od státu. Tzv. politickým neziskovkám by pak rádi úplně zastavili přítok státních peněz. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek před pár dny v rozhovoru pro Český rozhlas poznamenal, že neví, co jsou to politické neziskovky. Toto sousloví vnímá jako klacek, který politici rádi používají, aby se sami zviditelnili.
Člověk v tísni se proto na svých internetových stránkách rozhodl vysvětlit, co doopravdy dělá s penězi od státu, od krajů a od obcí. „Co děláme za peníze od státu, krajů a obcí? Doma pomáháme milionu lidí v exekucích, za hranicemi v místech, odkud lidé přicházejí,“ nadepsal Člověk v tísni svůj článek. Jednoduše řečeno, nezisková organizace pomáhá občanům tam, kde to stát tak úplně nezvládá. Kdyby nebylo jejich pomoci, musel by stát tytéž služby nakoupit jinde nebo zaměstnat další úředníky a řešit situaci sám. Požádat o pomoc neziskové organizace je však pro něj výhodnější, protože neziskovky dokážou získat finanční prostředky i od soukromého sektoru.
„V roce 2017 tvořilo financování z českého státního rozpočtu necelých 8 % našeho rozpočtu, tedy 156 milionů korun (dalších 42 milionů, tedy zhruba 2 %, tvořilo financování z rozpočtů obcí a krajů). Pro srovnání: od 35 tisíc individuálních dárců a soukromých firem jsme obdrželi 142 milionů korun. Další granty získáváme například z peněz EU, OSN či od vlád Velké Británie, USA, Německa či Švýcarska. V celkovém objemu zdrojů tak dokážeme ke každé koruně od českého státu přidat devět dalších,“ napsala organizace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afghánistán , Afrika , Babiš , Člověk v tísni , dluhy , exekuce , vláda , neziskové organizace , Irák , Sýrie , Neziskovky
autor: mp
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková