Chemický útok v Sýrii: Zvracející lidé s pěnou u úst, celý Západ odsuzuje Asada. Rusové mají jinou verzi

05.04.2017 7:54

Chemický útok na syrské město Chán Šajchún byl rozhořčenými západními politiky připsán vládě prezidenta Asada, ačkoliv se mnohým nezdálo, co by vítězící strana z takového mediálně viditelného masakru měla. Posléze se však objevila ještě jedna teorie – je možné, že zamoření města smrtícím chlorem proběhlo nešťastnou náhodou, když vládní bomby zasáhly továrnu, kde rebelové ovládající oblast tyto smrtící zbraně vyráběli.

Chemický útok v Sýrii: Zvracející lidé s pěnou u úst, celý Západ odsuzuje Asada. Rusové mají jinou verzi
Foto: FB Terezy Spencerové
Popisek: Dnešní Sýrie

V úterý ráno syrského času, jak informují například Lidovky.cz, byl proveden letecký útok na oblast na severozápadě země ovládanou povstalci. Měl směřovat na město Chán Šajchún v provincii Idlib. Po útoku podle na místě přítomných lékařů lidé zvraceli a měli pěnu u úst, postupně se objevovaly zprávy o mrtvých.

Objevila se informace, že při útoku měl být použitý jedovatý chlor. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že útok provedla letadla vládních jednotek Bašára Asada a jeho ruských spojenců.

Poté, co zahraniční agentury začaly informaci přebírat, syrská vláda odmítla, že by s útokem měla cokoliv společného, nikdy se prý k užití chemických zbraní proti civilistům neuchýlila. Podobně se vyjádřilo i Rusko.

Ze světových státníků nicméně zareagoval velmi pobouřeně Jean-Marc Ayrault, ministr zahraničí Francie, která tradičně vystupuje proti vládě Bašára Asada nejostřeji. „Dnes ráno se v provincii Idlib odehrál nový a zvláště závažný chemický útok,“ oznámil a požádal o svolání Rady bezpečnosti OSN. Následně prezident Francois Hollande obvinil z útoku Asadovu vládu. Té útok posléze připsala i šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová.

Český zbrojní analytik Jaroslav Štefec, který působil na ministerstvu obrany pod Alexandrem Vondrou, se následně podivil tomu, co by vládní jednotky z takového útoku měly. „Co si fakt nedovedu představit, je důvod pro použití leteckých pum plněných chlorem nebo něčím podobným syrským (a už vůbec ne ruským) letectvem za situace, kdy státní syrská armáda vítězí a vytlačuje IS z jednoho syrského města po druhém,“ napsal na svém facebooku.

Štefec spekuloval, že se vše mohlo odehrát podle principu „zloděj křičí chyťte zloděje“. Připomněl, že nedávno bylo zveřejněno, že americké bombardování v Sýrii stálo životy více než 300 civilistů. Je tedy prý možné, že k odvedení pozornosti od tohoto válečného zločinu byla zorganizována akce, která by jej „přebila“, a ta následně byla připsána druhé straně, která by se stala terčem pečlivě připravené mediální ofenzívy. Jiné vysvětlení prý Štefce nenapadá.

Poté se však ukázalo, že vše mohlo být ještě úplně jinak. Ve středu ráno uspořádalo tiskovou konferenci ruské ministerstvo obrany, které přišlo s vysvětlením, že chlor, který civilisty zabíjel, unikl ze skladu rebelů ovládajících oblast, který byl cílem bombardování.

Letadla Asadovy vlády měla podle této verze v úterý zaútočit na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní poblíž města Chán Šajchún. Z vybombardované továrny měl uniknout chlor, který zamořil okolí a způsobil popsané hrůzostrašné následky ve městě a okolí. Ve středu bylo uváděno nejméně 100 mrtvých a 400 raněných z řad civilních obyvatel města včetně dětí.

Ruské ministerstvo obrany, které cituje například český web Aktuálně.cz, dále uvedlo, že se podle jeho zjištění jedná o podobný typ zbraně, který byl použit islamisty v Iráku a rovněž při útoku rebelů na syrské Aleppo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

6:51 Výbušně k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce slyšet, píše Spencerová. Evropo, boj se, zaznělo

Je nejvyšší čas, aby se evropští lídři probudili a začali se Ankarou velmi vážně zabývat. Evropa má …