Chládek cítí u Zemana podporu pro více peněz do školství

08.05.2014 17:39

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dnes na neformální schůzce v Lánech na Kladensku probíral s prezidentem Milošem Zemanem situaci českého školství. Zeman podle Chládka souhlasil s tím, že resort potřebuje více peněz ze státního rozpočtu. Chládek to řekl ČTK.

Chládek cítí u Zemana podporu pro více peněz do školství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek a premiér Bohuslav Sobotka

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle materiálu, který má ČTK k dispozici, pro příští rok navrhuje pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zvýšení rozpočtu ve srovnání s letoškem o 83 milionů korun. Chládek to ale označil za nepřijatelné a požaduje navýšit objem peněz o tři až pět miliard. Jen zvýšení počtu žáků ve školách dané demografickým vývojem totiž podle něj přinese v roce 2015 zvýšení výdajů o 1,9 miliardy. Ministerstvo školství hospodaří přibližně se 125 miliardami korun.

Podporu dnes ministr našel u prezidenta Zemana. „Shodli jsme se v tom, že je nutné podpořit navýšení rozpočtu. Prezident souhlasil, že platy pedagogů i nepedagogických pracovníků jsou velmi nízké," řekl Chládek ČTK. Ministr pro rozhovor s prezidentem využil své dnešní účasti na běžeckém závodě v zámeckém parku v Lánech. Vedle rozpočtu přišla řeč i na další témata včetně otázky způsobu jmenování profesorů. Ta je problematická od loňského jara, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu kvůli jeho údajně nevhodnému vystupování na veřejnosti. Nakonec Putnu jmenoval, ale požadoval změnu způsobu jmenování.

Jmenování profesorů

Kvůli sporům museli další profesoři čekat na jmenování od podzimu do letošního března, kdy se Chládek s prezidentem dohodl, že hlava státu jmenovací dekrety podepíše, ale předávat je bude ministr. Nyní už žádosti o jmenování podalo dalších 22 kandidátů na profesuru, kteří prošli náročným řízením vědecké a umělecké rady vysokých škol.

Chládek dnes s prezidentem situaci probíral, ale konkrétní závěry z debaty nevzešly. Plánuje o tom jednat, až bude aktuální další kolo jmenování profesorů. To bude ve chvíli, kdy bude na ministerstvu alespoň čtyřicet žádostí. „Pak bych se pana prezidenta zeptal, zda trvá na svém postoji, že jmenovací dekrety podepíše, ale předávat je bude ministr," poznamenal Chládek.

Definitivně by měla jmenování profesorů upravit novela vysokoškolského zákona, která by měla být připravena v červnu. Pokud projde legislativním procesem, měla by platit od roku 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

14:00 Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?

V Podtrženo, sečteno! na XTV opět účtoval Ondřej Hejma a vzal to hezky od podlahy. Klause mladšího p…