Chládek ohlásil dobrou zprávu o evropských dotacích a odlétá na olympiádu

14.02.2014 20:32

Z evropských fondů chce Ministerstvo školství na vědu vyčerpat ještě 4,5 miliardy korun. Původně se počítalo se ztrátou 7,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedl ministr školství Marcel Chládek, který připravil takzvaný havarijní plán řešení. Chládek po jednání s rektory vysokých škol řekl, že univerzity nejsou proti tomu, aby profesory jmenoval prezident a dekret jim předal ministr školství.

Chládek ohlásil dobrou zprávu o evropských dotacích a odlétá na olympiádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda výboru Marcel Chládek

„Čtyři a půl miliardy jsme schopni ještě dovyčerpat," řekl Chládek. Klíčové je ale podle něj hlavně to, aby byly projekty dobře připravené a nehrozilo, že je EU odmítne proplatit úplně. Česká republika by pak vše musela hradit z vlastních zdrojů.

Se Zemanem se sejde po návratu ze Soči

Čerpání peněz ale prý brzdí i zákon o veřejných zakázkách. Pokud vědecká centra chtějí nakoupit unikátní vybavení a přijde jen jedna nabídka, musejí tendr zrušit. Pro příští období chce Chládek lépe nastavit podmínky a domluvit i možnosti čerpání pro pražské vysoké školy, které dosud na dotace dosáhly jen velmi omezeně.

Ministr se také s rektory dohodl, jak řešit situaci, kdy na profesuru nyní čeká asi 85 docentů. Prezident Miloš Zeman se chce jmenovací pravomoci vzdát. Sněmovna ale návrh, aby jmenování přešlo na předsedu Senátu, ve čtvrtek zamítla. Prezidentův mluvčí na to reagoval tím, že prezident tedy dekret čekatelům na profesuru podepíše, předá jim ho ale Chládek. S tím ve čtvrtek vyslovili souhlas i rektoři. Chládek se chce s hlavou státu sejít po svém návratu z olympiády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lze, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…