Chlast je páteří českého života, směje se novinář Babišovi a Zemanovi

01.02.2016 9:51

Redaktor Lidových novin Jiří Peňás soudí, že Češi jsou národem alkoholiků. Tento předpoklad prý názorně potvrzuje politická elita, včetně prezidenta Miloše Zemana. A týt se z něho prý snaží i ministr financí a šéf hnutí ANO, který chce Čechům zlevnit pivo.

Chlast je páteří českého života, směje se novinář Babišovi a Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

„Čech nemusí ani říkat, že je alkoholik, to se přece o něm dobře ví a on i tak vypadá. Odulý, jaksi zválený a umačkaný, výraz lehce připitomělý, a přitom protřelý, něco mezi Švejkem a Spejblem. Jeho životní funkce jako by byly stále závislé na dorovnávání hladiny, duševní život na permanentní lízlosti a přiožralosti, ke které má shovívavý, ba zamilovaný vztah, takže když je řeč o pivečku či panáčku, je to, jako by řeč byla o maminčině koblížku či tatínkově fajce,“ pustil se Peňás do charakteristiky českých pijanů.

Chlast je dle něj páteří českého života, zdrojem turismu i pilířem politiky, která se redaktorovi Lidových novin jeví jako pokračování pijatiky jinými prostředky. „Rozpitá tvář prezidenta republiky je pečetí národního alkoholického osudu a vazba národa na levné pivo je fatalitou, kterou nyní kuje i asketicky vypadající magnát,“ strefuje se Peňás do naší politické elity.

Na příchylnosti Čechů k alkoholu však Peňás spatřuje i pozitiva. „Chlast je možná jediným způsobem, jak spolu vůbec vydržet. Bez něj bychom se nejspíš rozprchli do širého světa, jako to dělají nyní národy, které ho mají z rituálních důvodů zakázaný. Naučit se chlastat se jeví jako záchrana evropské civilizace. Mohli bychom jít příkladem. Nechť je v tomto smyslu pití požehnáno,“ dotkl se i migrační vlny, v rámci níž přicházejí do Evropy ve velkém muslimové, kterým víra nepovoluje pít alkohol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš vyklopil, co si s Trumpem řekli o Zemanovi a jak jednal s ČSSD. Drsné slovo o ČT

7:44 Babiš vyklopil, co si s Trumpem řekli o Zemanovi a jak jednal s ČSSD. Drsné slovo o ČT

Do pořadu Xaver Live po dlouhém lákání a vnadění přišel premiér Andrej Babiš. Premiér se v interview…