Chmurná prognóza pro ruskou ekonomiku: Evropská banka pro rozvoj věští propad až o pět procent

19. 1. 2015 17:05

Ruská ekonomika zaznamená v letošním roce propad o téměř pět procent. Předpověděla to dnes Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Upozornila přitom, že nepříznivý hospodářský vývoj v Rusku bude mít dopady i na další rozvíjející se země, které mají na ruskou ekonomiku vazby. Celá skupina rozvíjejících se ekonomik, ve kterých EBRD působí, by tak letos měla vykázat první pokles od roku 2009.

Chmurná prognóza pro ruskou ekonomiku: Evropská banka pro rozvoj věští propad až o pět procent
Foto: repro, tan
Popisek: Nejvyšší bankovka ruského rublu, na níž je znázorněn Most přes řeku Amur a Pomník Nikolaje Muravjova-Amurského
reklama

EBRD nyní předpokládá, že celkový hrubý domácí produkt těchto zemí se v letošním roce sníží o 0,3 procenta. Ještě v září banka počítala s růstem, a to o 1,7 procenta.

Region EBRD tvoří rozvíjející se země ve střední, východní a jižní Evropě a dále v Asii a severní Africe. Českou ekonomiku výhled nezahrnuje, protože banka už Česko zařazuje mezi vyspělé země.

Ekonom EBRD Hans Peter Lankes upozornil, že i nová prognóza je spojená se značnými riziky. Poukázal například na nebezpečí eskalace ukrajinské krize či na možnost dalšího poklesu cen ropy, který sráží ruskou ekonomiku.

"Další výrazný propad cen ropy by v ruské ekonomice zvýšil finanční tlaky, což by se odrazilo také ve východní Evropě, na Kavkazu a ve Střední Asii," prohlásil Lankes.

EBRD je tedy mnohem pesimističtější než Světová banka

Těžba ropy patří ke klíčovým odvětvím ruské ekonomiky. Levná ropa má negativní dopady také na vývozce energie z Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Turkmenistánu. Na druhou stranu by však pokles cen ropy mohl rozvíjejícím se ekonomikám pomoci vyrovnat se s důsledky předpokládaného zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech, píše EBRD.

Odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí banka snížila o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. V Rusku nyní počítá s propadem o 4,8 procenta, zatímco ještě v září předpovídala pokles jen o 0,2 procenta. EBRD je tedy mnohem pesimističtější než Světová banka, která minulý týden propad ruské ekonomiky odhadla na 2,9 procenta.

Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky EBRD snížila na 2,6 procenta z dříve předpokládaných tří procent. Růstovou prognózu pro polskou ekonomiku zhoršila o 0,3 procentního bodu na tři procenta, odhad růstu Maďarska však zvýšila, a to na 2,4 procenta z dosavadních 2,2 procenta.

EBRD byla založena v roce 1989 s cílem pomoci bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury, a také podporovat soukromé podnikání a privatizaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…