Chodorkovskij na Foru 2000: Rusové chtějí právní stát. Neví ale, jak toho dosáhnout

14. 10. 2014 12:08

Jedním z klíčových problémů ve vnitřní i zahraniční ruské politice je korupce. V rámci pražské konference Forum 2000 to uvedl bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Jsme si dobře vědomi mechanismů, kterými proudí peníze ze státního rozpočtu k lidem na Západě, jejichž názory se shodují s ruskou vládou, tvrdí.

Chodorkovskij na Foru 2000: Rusové chtějí právní stát. Neví ale, jak toho dosáhnout
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Forum 2000

V Rusku je však upozorňování na tento problém nebezpečnější. „V roce 2003 jsem o korupci mluvil s prezidentem Putinem. Záznam je dostupný na internetu. Mé soudní stíhání začalo krátce poté,“ upozornil Chodorkovskij. Zřejmě tohle byl moment, kdy se definitivně ruskému prezidentovi znelíbil.

Někdejší magnát během debaty, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla, narazil i na oligarchy. Upozornil na ty, kteří Putina obklopují. Podle něj se tito lidé blíží k představě oligarchů s neomezenou mocí. „S penězi a majetky státu zacházejí jako s vlastními,“ řekl.

Chodorkovskij se také vyjádřil ke vztahům Ruska a Ukrajiny. Na ukrajinskou krizi prý Západ nereaguje ideálním způsobem. Místo sankcí by bylo lepší zaměřit se na pomoc Ukrajině, míní. Sankce navíc tíživě dopadají na ruské podnikatele, kteří podle magnáta většinou smýšlejí evropsky a mohli by přispět k tomu, aby Rusko změnilo směr. „Lidé touží po skutečné nezávislosti, chtějí, aby se zákony museli řídit všichni stejně, chtějí právní stát. Ale neví, jak toho dosáhnout, nevěří, že to mohou nějak ovlivnit,“ řekl Chodorkovskij.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je arogantní, neplní úkoly! Pospíšil s Hřibem si vjeli do vlasů na ČT, ostře

11:56 Je arogantní, neplní úkoly! Pospíšil s Hřibem si vjeli do vlasů na ČT, ostře

V koalici hlavního města to vře. Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil stupňuje kritiku primátora Zd…