Chorvati proti Srbům. V ukrajinském konfliktu se prý řeší i "nevyřízené účty"

12.02.2015 9:20

Zatímco ve válce s takzvaným Islámským státem evropské země sčítají jen to, kolik džihádistů „dodal“ radikálům Západ, v bojích na Ukrajině je sčítání pracnější – bojovníci ze Západu jsou v docela velkých počtech na obou stranách fronty, píše ve svém komentáři redaktor MF Dnes Tomáš Lébr.

Chorvati proti Srbům. V ukrajinském konfliktu se prý řeší i "nevyřízené účty"
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Srbský bojovník mluví s reportéry

„A vypadá to, že si občas řeší spory, které si ve svých vlastních zemích nevyřešili – a přitom se jim chtělo ještě tolik bojovat,“ píše autor a dodává, že typickým příkladem jsou lidé ze zemí bývalé Jugoslávie, zřejmě proto, že tady jsou rány nejčerstvější.

Cituje pak chorvatský deník Jutarnji list, který napsal, že v ukrajinských batalionech bojují proti proruským separatistům desítky Chorvatů. List přinesl reportáž z místa, kde proti separatistům bojuje jednotka Azov, jejíž část tvoří zahraniční dobrovolníci. Švédský dobrovolník Mikael Skillt, který dobrovolníky cvičí, se svěřil, že zatímco zpočátku přicházeli lidé hlavně ze Skandinávie, nyní jsou nejpočetnějším národem toužícím po zapojení do války „mezi Východem a Západem“ právě Chorvaté. „Chlapcům z Chorvatska připomíná tahle válka to, co se dělo začátkem 90. let u nich doma,“ řekl Skillt, v jehož výcvikové jednotce je jich nyní sedm, a podle něj je do boje zapojeno zhruba dalších 25.

Zdroje ze Srbska, jehož dobrovolníci bojují na opačné (ruské a pravoslavné) straně konfliktu uvádějí, že v prokyjevských jednotkách se angažuje na dvě stovky dobrovolníků z ostatních částí bývalé Jugoslávie, kromě Chorvatů především kosovských Albánců. Motivace řady dalších zahraničních bojovníků není vždy zcela jasná, často však vyplývá z politické orientace.

Ti, co jsou na straně separatistů, se hlásí mimo jiné k syrskému režimu (podporovanému Ruskem). Na straně proruských rebelů bojuje i několik španělských komunistů. Ke komunistům se hlásili i dva dobrovolníci z Česka, kteří sloužili na straně separatistů a byli zabiti. Seznam zemí, odkud přišli dobrovolníci, je však velmi dlouhý: USA, Německo, Gruzie, Bělorusko, pobaltské země, Finsko, Norsko, Kanada, Turecko, Rumunsko. „Zde všude si někdo v té válce našel svoji bitvu,“ uzavírá autor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: bra

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…