Chovancova rada neobstála! Soud poslal Bendu za zabití opilého a zfetovaného řidiče dodávky na 12,5 roku do basy

18.04.2018 15:31

Petr Benda (37) loni v Chomutově zabil 13 výstřely Roma Radka Š. (34), který najížděl do aut a do lidí. Krajský soud v Ústí nad Labem dnes nad obžalovaným vynesl verdikt: 12,5 roku ve vězení s ostrahou mezi těžkými recidivisty a sprostými vrahy. Navíc musí pozůstalým, žijícím ze sociálních dávek a nemocenské, zaplatit 2,5 milionu korun jako újmu. Benda se na místě odvolal.

Chovancova rada neobstála! Soud poslal Bendu za zabití opilého a zfetovaného řidiče dodávky na 12,5 roku do basy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Želízka, ilustrační foto
reklama

Za úmyslnou vraždu mu hrozilo až 20 let vězení. Státní zástupce nakonec navrhl trest na dolní hraní. “Soudce to od prvního momentu věděl. Tak, jak dal státní zástupce žalobu, ji soudce vzal a přijal,” řekl ParlamentnímListům.cz advokát obžalovaného Jiří Pašek.

Odvolal se a kauza půjde k Vrchnímu soudu v Praze.

Událost se stala loni 27. května kolem třetí hodiny ráno mezi paneláky v ulici Jirkovská v Chomutově. Obžalovaného Bendu vzbudil křik z ulice a svědectví matky, že venku nějaký blázen najíždí do lidí. Neváhal a vyrazil s nabitou a legálně drženou zbraní před dům. „Dostal jsem se na trávník. Podvědomě jsem nejspíš věděl, že na chodníku zůstat nemůžu. Nevím, jestli jsem tušil, že by ten řidič nezastavil,“ vypověděl před soudem. Poté 13krát vystřelil z Berrety ráže 9 milimetrů.

Zastřelil tak Radka Š., který byl podle pitevní zprávy opilý a zdrogovaný.

Podle obžaloby šlo o úmyslnou vraždu. Obhajoba se točila na krajní nouzi.

Znalci osobnost Bendy zhodnotili jako nevyzrálou, ale nikoli společnosti nebezpečnou. „V jeho hodnotovém žebříčku jsou na prvním místě ochranitelské až mesiášské sklony, což svědčí o jeho vysoké morální úrovni, ale řešení situace je nezralé. Vyhodnocení situace je správné, ovšem to, jak zakročil, považuji za chybné rozhodnutí, přičemž on si je toho vědom,“ uvedla znalkyně psycholožka Štěpánka Tůmová.

Jde o vůbec první verdikt českého soudu v případu Čecha, který pod vlivem teroristických útoků v zahraničí a pod doporučením bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vzal odpovědnost do svých rukou a snažil se legálně drženou zbraní odvrátit nebezpečí páchané na osobách a majetku. Sám exministr vnitra Milan Chovanec přitom veřejnost vybízel, aby neváhala brát odpovědnost do vlastních rukou, je-li svědkem páchání protipráví.

Autor: Kryštof Marek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…