Chovanec: Nejzávažnější uprchlická krize od druhé světové války. Bude trvat roky. Za humny máme statisíce běženců

04.09.2015 7:41

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) varuje, že v příštích měsících můžeme čelit průchodu velké migrační vlny z Maďarska a Srbska. Uprchlická krize navíc dle něj bude pravděpodobně hodně dlouhá. Chovanec však uklidňuje, že drtivá většina uprchlíků chce Českem jen projet. K zavírání hranic tak prý zatím není důvod.

Chovanec: Nejzávažnější uprchlická krize od druhé světové války. Bude trvat roky. Za humny máme statisíce běženců
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Zvolen byl až napodruhé

Chovanec v rozhovoru pro Mf Dnes uvedl, že Evropa podcenila migraci jako takovou, což na své kůži v současné době hořce prožívá kupříkladu Maďarsko. EU se prý k němu navíc obrátila zády. Přes území Maďarska v současné době prochází dle českého ministra vnitra 2 500 lidí, přičemž se očekává tranzit dalších více než 130 000 migrantů ze sousedního Srbska. Chovanec v této souvislosti poukazuje na to, že zatímco Itálie a Řecko dostaly do Unie v rámci ochrany hranic 160 milionů eur, Maďaři „pouhých“ 1,6 milionů eur.

Chovanec varuje, že když Maďarsko zkolabuje a otevře stavidla, Slovensko to nebude schopné zachytit, může nějaký emigrační náraz potkat i Českou republiku. „V Srbsku je teď minimálně 130 tisíc lidí, kteří budou pokračovat přes Maďarsko, kde jsou další desetitisíce lidí, takže v součtu s tím, co ještě Srbové nevědí, může tam být 250 tisíc migrantů, kteří chtějí do Německa. To je migrační vlna, která, řekněme, ohrožuje Českou republiku. A když se podíváte do Turecka, do Kurdistánu, máte na pochodu několik milionů lidí, kteří hledají nový domov. Toto je nejzávažnější uprchlická krize od druhé světové války,“ míní šéf rezortu vnitra.

I když to ani tajné služby nedokáží předpovědět, Chovanec odhaduje, že migrační vlna bude dlouhá. „Když se podíváte na demografický vývoj obyvatel v Egyptě, lze předpokládat, že tam nebude voda a další potraviny, takže nás můžou čekat migrační vlny nejen z důvodů válek,“ říká Chovanec.

Chovanec však podotýká, že většina běženců u nás zůstat nechce. „Chtějí do Německa. I kdyby u nás získali azyl, první den se seberou a jedou do Německa,“ vysvětluje ministr vnitra s tím, že povinné kvóty tudíž nic neřeší. Měli bychom se prý spíše soustředit na zastavení uprchlické vlny, než Evropu ochromí natolik, že to bude znamenat nárůst populistů a fašistů.

Ministr vnitra také vysvětlil, že podle evropských pravidel můžeme hranici zavřít na šest měsíců, pak to znamená vystoupení z EU nebo nějakou proceduru s Evropskou komisí. Dle něj ale musíme hlavně bránit vnější hranici Schengenu. „Jsme připraveni k formování mezinárodních policejních sil, jsme připraveni, aby naši lidé sloužili v Maďarsku, Itálii, Řecku. To je jediné řešení. A ne zavírat hranici, byť si to řada lidí přeje,“ míní Chovanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…