Chovanec: Už teď musíme začít hledat prezidentského kandidáta ČSSD

14.03.2015 17:38

Kdyby nedošlo v sociální demokracii ke katarzi po odhalení tzv. lánských pučistů, potácela by se ČSSD okolo šesti procent voličské podpory, naznačil v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny čerstvě zvolený první místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Zdůraznil také, že strana by už nyní měla hledat prezidentského kandidáta, který by měl být výraznou osobností.

Chovanec: Už teď musíme začít hledat prezidentského kandidáta ČSSD
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Chovanec poukázal na to, že před tzv. lánským pučem byla ČSSD ve zvláštní situaci. Ústřední výbor v den, kdy se měly zveřejňovat priority strany do voleb, tajně hlasoval o tom, kdo má být kandidátem na premiéra, byť strana měla svého předsedu. Přitom víc než 40 % členů řeklo, že Sobotku za premiéra nechtějí. "Kdyby tehdy nepřišla katarze, tak by partaj padla na nějakých šest procent podpory,“ uvedl Chovanec s tím, že to, co se odehrálo, vyčistilo vzduch. Strana má nyní rostoucí podporu, je nejsilnější ve sněmovně i v Senátu a nevyhořela v komunálních volbách.

Sobotka pochopil, že je třeba stranu stmelovat a ne se mstít

Na otázku, zda tedy nenastal čas jakéhosi odpuštění pučistům, oponoval Chovanec tím, že Bohuslav Sobotka hned po schůzce v Lánech pochopil, že stranu je třeba stmelovat a ne se mstít. A hned to doložil na příkladech: "Jeroným Tejc je i po této události šéfem vlivného ústavně právního výboru, Zdeněk Škromach je po schůzce v Lánech znovuzvoleným místopředsedou Senátu. Michal Hašek je znovu šéfem Asociace krajů. Jiří Zimola je znovu šéfem krajské organizace a úspěšným hejtmanem.“ Podle Chovance si tak všichni účastníci schůzky v Lánech udrželi své pozice, z jejichž titulu jsou ve většině členy grémia, tedy vedení ČSSD.

Kandidát na prezidenta se bude hledat hlavně v řadách ČSSD

Na otázku, zda již teď přemýšlejí sociální demokraté, koho postavit do příští prezidentské volby, uvedl, že primárně se bude kandidát hledat ve vlastních řadách. Připustil ale, že hledat se bude i mezi "spřízněnými osobnostmi“. "Jako se nám to podařilo v případě evropských voleb s profesorem Janem Kellerem, který v nich přinesl minimálně jeden mandát navíc, tedy ten svůj,“ řekl Chovanec s tím, že kandidát ale musí projít celostranickým referendem. Podotkl k tomu, že musí jít o velmi výraznou osobnost, protože příště bude prezidentská volba ještě větší show než posledně.

Babiš ze začátku nepochopil rozdíl mezi byznysem a politikou

Vyjádřil se i k osobě Andreje Babiše. Ten podle něj na počátku nepochopil rozdíl mezi politikou a byznysem. "To, co on byl zvyklý řídit ve firmě po SMS a fungovalo to, to není ve státě možné. Protože kdyby se chopil moci člověk, který by to se zemí nemyslel dobře, dovedl by ji rychle do bankrotu,“ vysvětlil s tím, že právě proto v politice fungují kontrolní mechanismy a proto máme parlamentní demokracii. "Některé věci se pak mohou zdát neefektivní a zdlouhavé a i ubíjející. Ale nic lepšího se zatím nevymyslelo,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…