Chovanec a Pelikán budou sněmovně vyvětlovat, jak je to s kauzou exprimátora Svobody

31.03.2015 17:47

Sněmovna požádala ministry spravedlnosti a vnitra Roberta Pelikána (ANO) a Milana Chovance (ČSSD) o to, aby vysvětlili postup státního zastupitelství a policie ohledně žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání. Poslance pobouřilo to, že policie žádost stáhla. Stalo se tak potom, co mandátový a imunitní výbor Svobodovo vydání nedoporučil. Pelikán uvedl, že v případu zafungovaly kontrolní mechanismy.

Chovanec a Pelikán budou sněmovně vyvětlovat, jak je to s kauzou exprimátora Svobody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda

"Co se stalo, pokládám za naprosto bezprecedentní," řekl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Stejně se vyjádřila také předsedkyně výboru a Svobodova stranická kolegyně Miroslava Němcová. "Chceme znát pozadí," zdůraznila. Policie chtěla Svobodu stíhat kvůli uzavření dohody s advokátem a nynějším senátorem za Stranu zelených Václavem Láskou o prověrce smluv v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Ujednání Svoboda podepsal bez projednání v městské radě.

Kdo ponese odpovědnost, ptá se Kalousek

Pelikán uvedl, že každý, kdo je stíhaný a posléze se ukáže jeho nevina, je tím poškozen. K Svobodově případu řekl, že dohled shledal, že postup obvodního státního zastupitelství nebyl správný. "Právo tam nalezeno bylo," prohlásil ministr. Chovanec uvedl, že policie žádost o Svobodovo vydání stáhla na přímý pokyn státního zástupce. "Státní zástupce je pánem řízení," uvedl.

Předseda poslanců opozičních TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek chtěl vědět, kdo za záležitost ponese odpovědnost. Samotná policejní žádost je mimořádné poškození a někdy i zastavení politické kariéry, uvedl. Kalousek ale neprosadil svůj návrh, aby sněmovna požádala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o to, aby se Svobodovi veřejně omluvil.

Sám Svoboda uvedl, že jeho důvěryhodnost byla poškozena

Ve sněmovně se opět debatovalo o údajné nepřípustné kriminalizaci politiky. "Kriminalizovat někoho za politické rozhodnutí je opravdu špatně," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Stejně jako Kalousek volal po větší odpovědnosti orgánů v trestním řízení.

Místopředseda mandátového a imunitního výboru Jan Chvojka (ČSSD) soudí, že případy jako Svobodův by neměly být řešeny trestním oznámením, ale případně žalobou o náhradu škody. Sám Svoboda uvedl, že jeho důvěryhodnost byla poškozena. Člen výboru Martin Plíšek (TOP 09 a Starostové) navíc upozornil na to, že vyšetřování zastaveno nebylo a je možné, že policie pošle žádost o Svobodovo vydání znovu. Policie ho chtěla stíhat pro podezření z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soudruhu předsedo Filipe, klesl jste až na samé dno. Jste arogantní buržoust s dvousetisícovým platem. KSČM půjde do kopru. Po debaklu ve volbách je u komunistů velmi, velmi husto

6:44 Soudruhu předsedo Filipe, klesl jste až na samé dno. Jste arogantní buržoust s dvousetisícovým platem. KSČM půjde do kopru. Po debaklu ve volbách je u komunistů velmi, velmi husto

EXKLUZIVNĚ Uvnitř KSČM po několika volebních debaklech, na něž reagoval i vznik názorové platformy R…