Jak zaznělo od organizátorů akce hned v úvodu, Jiřina Šiklová, velmi viditelná veřejná osoba, je pro mnohé ukázkou cílevědomosti a vytrvalosti, protože ani v obtížných úsecích života, kdy měla zakázanou vědeckou činnost, se nevzdala. Po listopadu 1989 dokázala navázat na svou předchozí akademickou kariéru. Vystudovala filozofii a historii na FF UK a spoluzakládala katedru sociologie.
Zakázaná sociologie
„Sociologie byla myslím zakázána i proto, že byla spojena s myšlenkami T. G. Masaryka, který byl prvním profesorem sociologie, a pak také s Eduardem Benešem a dalšími lidmi, takže to byla věda, která tady takzvaně neexistovala. To bylo obnoveno v 60. letech,“ informovala na začátku přítomné Šiklová. Hned v úvodu se pak v reakci na dotaz z publika soustředila na vysvětlení kvality předvolebních průzkumů. „Ano, mohou mít velkou vypovídací hodnotu včetně plus minus odchylky jedno nebo dvě procenta, to je směrodatná odchylka,“ odpověděla Šiklová. „Ten, kdo výzkum dělá a kdo si jej objednává, musí být ale vzájemně naprosto nezávislý,“ dodala. Zároveň ale upozornila na případné nebezpečí manipulace s veřejností a zdůraznila význam množství respondentů či kvality autora průzkumu i tazatelů. „Všimněte si, že většinou máte výsledky, ale nevíte, jakou metodou je to děláno. V roce 1969 jsem byla na Západě ve velkém demoskopickém středisku. Uvědomila jsem si, že tito lidé se prezentovali tím, že dělají výzkum veřejného mínění třeba pro Adenauera, ale ve skutečnosti se živili třeba i zjišťováním toho, jaký budete chtít mít dekor na čajovém servisu.“ Zároveň pak v daném kontextu uvedla: „Když se sociologové prostituují, mělo by se to o nich vědět. Kdybych si chtěla objednat výzkum a chtěla vidět výsledky, neobjednám si je u velmi populární firmy,“ dodala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
preference , reportáž , Rusko , Šiklová , Ukrajina , volby , Mozaiky Platform Dialog
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří