Chtěl za pozemky vysoké ceny. Železničáři ho proto vyvlastní

12. 11. 2011 15:42

Správa železniční cesty má problém s dostavěním tunelu z Ejpovic do Plzně. Vede totiž přes pozemky majitele osmi parcel, který za ně požaduje přemrštěné ceny. Navíc si stanovuje podmínky, aby od něj stát odkoupil mnohem víc pozemků.

Chtěl za pozemky vysoké ceny. Železničáři ho proto vyvlastní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Typický obrázek Českých drah
reklama
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce dostavět tunel mezi Ejpovicemi a Plzní, problémy s tím má ale už jedenáct let. Majitel parcel, přes které má trasa vést, David Besten totiž stanovil cenu metru čtverečního na 600 až 1000 korun.

Navíc si stanovil podmínky. Chce, aby od něj železničáři odkoupili nejen úsek, který potřebují, ale širší pruh, jenž by odpovídal ochrannému pásmu budoucí dráhy. Podle informací Lidových novin by to činilo 62 tisíc metrů čtverečních místo požadovaných tří tisíc. Celkově by tak trasa stála přes 50 milionů korun.

Související: Soud: Bitva se státem končí, vyvlastnění pozemků platí

„Na to my prostě nemůžeme přistoupit. Cenu si nevymýšlíme, ale vycházíme z cen, které jsou na místě obvyklé. A to je u Plzně asi 500 korun za metr," uvedl mluvčí SŽDC Pavel Halla. „Zákon nám jasně stanovuje, že kupujeme jen úseky, které pro výstavbu nutně potřebujeme. Tohle je absurdní. Kdybychom od vlastníků vykupovali celé pozemky, náklady by byly astronomické," odmítá také požadavek majitele.

Pokud se však s Bestenem rychle nedohodnou a stavba nezačne příští rok, můžou přijít o evropské dotace. Ty by tvořily 80 procent všech nákladů. Zatím se železničáři nedokázali Bestenovi přesvědčit při osobních ani telefonických jednáních. Nyní proto prohlašují, že tento Čech žijící v Norimberku o cenách pouze spekuluje, aby co nejvíce vydělal. Proto je možné, že Bestena vyvlastní.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlovy příjmy v roce 80? Olga Havlová je nevědomky vyzvonila policejnímu donašeči. Se posaďte, zhluboka nadechněte. Máme tajný, dosud nezveřejněný záznam estábáků

4:44 Havlovy příjmy v roce 80? Olga Havlová je nevědomky vyzvonila policejnímu donašeči. Se posaďte, zhluboka nadechněte. Máme tajný, dosud nezveřejněný záznam estábáků

CHARTA 77 Jak už ParlamentníListy.cz napsaly mnohokrát, socialistická tajná policie měla špicly prak…