Chtěl zabránit válce. Promlouvá sestra muže, kterého chtějí zavřít na doživotí za terorismus

13. 5. 2015 17:34

Muž, který byl policií obviněn z přípravy teroristického útoku na vlak převážející vojenský materiál, byl neuvěřitelně obětavý a laskavý člověk, který kupoval bezdomovcům bagety. Plánovaným útokem na vlak chtěl zřejmě odvrátit válku. Tak muže Martina I., kterému hrozí za přípravu teroristického útoku až doživotí, popisuje jeho sestra Pavla B. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Chtěl zabránit válce. Promlouvá sestra muže, kterého chtějí zavřít na doživotí za terorismus
Foto: Archiv
Popisek: Německý tank Tiger

„Narodil se, když mi bylo devět let, a starala jsem se o něj už od malička. Je to neuvěřitelně obětavý a laskavý člověk, v životě by nikomu neublížil,“ popisuje svého devětadvacetiletého bratra. Policie ho označila za teroristu a před soudem mu hrozí až doživotní vězení.

Vyrůstali ve slezském městě Zlaté Hory, které leží při hranici s Polskem. A přestože Martin později odešel do Prahy, zhruba jednou týdně si se sestrou pravidelně volali.

Bezdomovcům kupoval za své bagety

„Od malička máme úžasný vztah. V životě nikomu neublížil a pro ostatní lidi by se rozkrájel. Vzal si například téměř zmrzačeného psa, kterého nikdo nechtěl. A bezdomovcům kupoval ze svých peněz bagety,“ popisuje bratra Pavla B., jak říká „ze svého úhlu pohledu“.

V hlavním městě ho prý navštěvovala a několikrát byla také v jeho bytě, kde se setkala i s jeho spolubydlícími. Věděla, že byl anarchista. „Jeho kamarádi a známí byli nespokojeni s tím, co se děje, že se v našem státě nad spoustou věcí přivírají oči a jakým způsobem se s lidmi zachází. To byl podle mě záměr toho, co udělali,“ myslí si Pavla B.

Odsuzoval války a jakékoliv boje

Právě tím, že její bratr zcela odsuzoval války a jakékoli boje, si dokáže vysvětlit údajný plán útoku na vojenský vlak. „Podle mě nenašli jiný způsob, jak vlak zastavit, aby zbraně nešly do jiných zemí, aby se už neválčilo. Vnímali to asi tak, že když ten vlak odjede, zabíjení bude pokračovat. Chtěli udělat alespoň něco a jiný způsob neznali,“ domnívá se Pavla B.

Jak server dodává, třem ze šesti obviněných lidí hrozí podle policie doživotí. Podle detektivů plánovali teroristický útok na vlak, další dva se jim tento trestný čin nepokusili překazit.

„Minimálně od září 2014 začali s přípravou přímého útoku proti dosud přesně neurčenému nákladnímu vlaku převážejícímu vojenský materiál nebo osobní motorová vozidla značky Hyundai,“ píše se v policejním protokolu, který má server k dispozici.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Braňte ČT, PL jsou žumpa! „Břéťa“ Rychlík vám potřebuje něco říct

9:55 Braňte ČT, PL jsou žumpa! „Břéťa“ Rychlík vám potřebuje něco říct

Režisér, scenárista, herec a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík se rozepsal o mediálním světě. …