Chtěli by Češi rozhodovat o mezinárodních smlouvách? Zde jsou čísla

14.03.2018 15:51

O politiku se zajímá necelá polovina českých občanů, více sledují politické dění doma než ve světě nebo v Evropské unii. Druhá polovina v únorovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uvedla, že je politika nezajímá. Zájem české veřejnosti o politické dění se v posledních deseti letech podle analytiků výrazně nemění.

Chtěli by Češi rozhodovat o mezinárodních smlouvách? Zde jsou čísla
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CVVM

Rozhodovat o významných místních otázkách by nyní chtělo 81 procent lidí, celospolečenské otázky by chtěla řešit necelá polovina. Naproti tomu zhruba tři čtvrtiny Čechů by rozhodování o významných zákonech nechaly na politicích, mezinárodní smlouvy dokonce 82 procent respondentů. Zájem lidí rozhodovat o celospolečenských otázkách je vůbec nejnižší od začátku sledování, tedy od roku 2010, konstatovali autoři průzkumu.

Současný zájem 47 procent lidí o politiku je podle autorů průzkumu od roku 2008 téměř neměnný. O politické dění v Česku se v únoru zajímalo 58 procent lidí, ještě před deseti lety to bylo 64 procent. Zájem o dění ve světě má momentálně 40 procent dotázaných, stejně jako před deseti lety. O politické události v Evropské unii se v únoru zajímalo 35 procent Čechů, zatímco před rokem 39 procent a před deseti lety 32 procent.

Průzkumu CVVM se mezi 3. a 15. únorem zúčastnilo 1 119 lidí ve věku od 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Těším se na státnický projev našeho stínového prezidenta Andreje Kisky. Dobře, že „rezident“ na Hradě bude mlčet. Mladá politička z TOP 09 vypustila bombu a Michal Hašek vypěnil

13:04 Těším se na státnický projev našeho stínového prezidenta Andreje Kisky. Dobře, že „rezident“ na Hradě bude mlčet. Mladá politička z TOP 09 vypustila bombu a Michal Hašek vypěnil

Prezident Miloš Zeman se rozhodl připomínat události roku 1968, kterými byl sám postižen, tichou pie…