Chyběli tam Palestinci! Jen Trump a „Bibi“, no a? Na ČT trhali Trumpův plán pět minut poté, co jej představil

28.01.2020 21:49 | Zprávy
autor: nab

Americký prezident Donald Trump na úterní tiskové konferenci představil „přelomový mírový plán“, který se dotýká konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Šéf Bílého domu navrhl vznik nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Jeho plány s moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou zhodnotili na ČT24 blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó a expertka na Blízký východ Irena Kalhousová.

Chyběli tam Palestinci! Jen Trump a „Bibi“, no a? Na ČT trhali Trumpův plán pět minut poté, co jej představil
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump v OSN

Pokud bychom měli věřit tomu, že jde o historicky průlomový moment, pak chybí ještě třetí strana, upozornil zahraniční zpravodaj České televize Jakub Szántó. „Není tam zástupce palestinské strany, což je zcela zásadní nedostatek. Vypadá to spíše jako setkání starých přátel,“ řekl na úvod k dnešní tiskové konferenci Donalda Trumpa a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Body, které Trump v rámci svého mírového plánu představil, hodnotí zpravodaj spíše jako vágní. „Jeden z bodů je velmi podstatný, a to je, že Spojené státy nebudou nic měnit na své deklaraci uznání Jeruzaléma jako nedělitelného a pouze izraelského hlavního města,“ uvedl.

„Několikrát zároveň zopakoval, že pro něj jako amerického prezidenta je zcela klíčová pro jakékoli vyjednávání izraelská bezpečnost, což do velké míry ukazuje, že spíše zohledňuje izraelský pohled než ten palestinský,“ glosoval obsah Trumpova mírového plánu Szántó. Poněkud neurčitě zmínil podle něj americký prezident i to, že by se současné území pod kontrolou palestinské vlády mělo zdvojnásobit, ale není jasné, kde by ty hranice měly být.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …