Chystáte se na fotbalové Euro do Francie? Připravte se na...

06.06.2016 16:16

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se bude konat v deseti francouzských městech, která se tak mohou dostat do hledáčku teroristů. A proto letošní Euro budou provázet přísná bezpečnostní opatření a na hladký průběh akce budou dohlížet i policisté z Česka. Ministerstvo zahraničí vydalo zvláštní seznam doporučení a varování všem, kteří se fotbalového svátku plánují zúčastnit.

Chystáte se na fotbalové Euro do Francie? Připravte se na...
Foto: worldwide.com
Popisek: Fotbal, ilustrační foto

Francie byla v posledním roce terčem dvou teroristických útoků, a tak nechce ponechat nic náhodě. Celé Euro 2016 tak provázejí přísnější bezpečnostní opatření, někdy až na hranici možností bezpečnostních složek. Ty totiž stále operují ve stavu ohrožení, který potrvá přinejmenším do konce července.

Euro 2016 přiláká do Francie statisíce fanoušků, přičemž samotná Paříž očekává více než milion návštěvníků. Mnozí také chtějí využít zřízených fanouškovských zón, na kterých je možné sledovat zápasy na obřích obrazovkách.

Podle pařížského policejního šéfa Michela Cadota však nelze ve stávající situaci řádně zajistit bezpečnost těchto venkovních zón z důvodu „vyčerpání přetažených policistů a hrozby terorismu“. Chce proto zrušit přinejmenším fanouškovskou zónu pod Eiffelovou věží, která pojme až 90 000 sportovních nadšenců.

V ulicích Paříže by se totiž mělo pohybovat až 90 000 pracovníků bezpečnostních služeb, policie, armády, speciálních jednotek a soukromých firem, kteří by měli udržovat bezpečnost města.

Rozhodnutí policejního prezidenta podpořil i bývalý prezident a šéf opozice Nicholas Sarkozy. „Máme pro policii lepší věci na práci než při současném riziku hlídat fanouškovské zóny,“ řekl.

Premiér Manuel Valls však trvá na tom, že zůstanou otevřené. V případě přímé hrozby ale svoje rozhodnutí změní.

Evropské země společně s národními týmy posílají do Francie i policejní posily, které se budou účastnit rizikovějších utkání, u kterých lze očekávat možné střety mezi fanoušky jednotlivých družstev.

Policisty tak vyšle Česko, Velká Británie, Německo, Rusko, Irsko a další země. Irsko přitom plánuje zabezpečit i vlastní ambasádu, jak uvedl tamní ministr zahraničí.

Poté, co minulý týden vydalo americké ministerstvo zahraničí varování, že během mistrovství je zvýšené nebezpečí teroristických útoků Islámského státu, přidaly se se svými doporučeními i další země, včetně Česka.

Francouzská bezpečnostní služba přitom nedávno zjistila, že se na přípravách bezpečnostních opatření podílelo přinejmenším 82 osob, které jsou pod dlouhodobým sledováním z důvodu jejich „pochybného jednání či extrémních názorů ať již doleva, či doprava“.

Návštěvníci se však mají připravit na přítomnost bezpečnostních rámů a zvýšené počty policistů v ulicích. Obecně je doporučováno, aby se pohybovali na lehko, čímž zrychlí všechny bezpečnostní kontroly, a aby udržovali kontakt se svými blízkými, byli pozorní a vyhýbali se místům, kde by mohlo dojít k nepokojům.

Podle některých zpráv je sice hrozba teroristického útoku vyšší, samotné riziko však kleslo, a to právě z důvodu přísných bezpečnostních opatření, která země zavedla.

Pod velkým tlakem nejsou jen bezpečnostní složky a vládní instituce, nýbrž i sami fotbalisté, kteří si jen přijeli zahrát fotbal. „Doufám proboha, že k ničemu nedojde,“ řekl Zlatan Ibrahimovič. „Nechte lidi užít si fotbal. Nechte hráče užít si hrát fotbal,“ dodal pro Associated Press poté, co pochválil zvýšená bezpečnostní opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…