Chytrá karanténa kolabuje. Hygieny na ni nemají vybavení, někde úplně chybí datové spojení

13.09.2020 10:46

Na jaře tohoto roku předseda vlády Andrej Babiš hodně mluvil o tzv. chytré karanténě. Sliboval, že půjde o systém, který udrží epidemii koronaviru v Česku pod kontrolou, aniž by bylo nutné znovu celé Česko uzamykat před světem. V září začaly prudce růst počty nově prokázaně nakažených. Teď se ukazuje, že hygienici vlastně nejsou na chytrou karanténu dostatečně vybaveni.

Chytrá karanténa kolabuje. Hygieny na ni nemají vybavení, někde úplně chybí datové spojení
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač
reklama

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) s profesorem Romanem Prymulou na jaře neustále mluvili o tzv. chytré karanténě, která měla udržet epidemiologickou situaci v zemi pod kontrolou bez toho, aby by bylo nutné uzavírat celou  Českou republiku do karantény. Tehdy v zemi přibývalo asi 300 až 400 nově prokázaně nakažených za den.  

Jaro přešlo do léta a léto do podzimu, celé Česko už v karanténě není, ale místo 400 prokázaně nakažených za jeden den přibývá v posledních dnech víc než tisíc prokázaně infikovaných za 24 hodin. Především pravicová opozice proto prohlašuje, že Andrej Babiš promarnil letní měsíce, chytrá karanténa nefunguje a hygienici jsou přetížení.

Podle informací Českého rozhlasu je problém nejen v tom, že hygieniků není dost, ale také v tom, že jim stát za několik měsíců nedokázal opatřit odpovídající vybavení, bez něhož tzv. chytrá karanténa ani fungovat nemůže. Hygienikům dle ČRo scházel a stále schází dostatek počítačů i mobilních telefonů. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se v posledních deseti letech hygienická služba spíš osekávala, než aby se dočkala nějaké podpory.

Evidovali jsme asi 380 požadavků, které postupně ukrajujeme, abychom to dali dohromady, protože to je napojené na praktiky (lékaře), na registry, databáze a podobně. Ten systém na to opravdu absolutně nebyl připravený, to není jen o jedné hygienické stanici, ale i o územních pracovištích, která má pod sebou, a ta jsou na různé úrovni. Jsou i taková, která třeba nemají datové spojení,“ vysvětlil Petr Šnajdárek, který se za Armádu ČR na tzv. chytré karanténě podílí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

8:47 Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

V Radě České televize je stále živo. Stálá komise České biskupské konference se bude zabývat tím, ja…